چالش کرونا در تیم ملی بسکتبال

زمان درج: ۱۳۹۹/۱۱/۲۹ ۹:۵۰:۴۹ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

چالش کرونا در تیم ملی بسکتبال

به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، تا اطلاع ثانوی اردوها تعطیل است اما روز گذشته، مسعود قاسمی سرپرست تیم ملی بسکتبال ایران با تکذیب ابتلای برخی بازیکنان حاضر در اردوی تیم ملی اظهارکرد: همه افراد تیم در سلامت کامل هستند و مشکلی نداریم. همه بازیکنان می‌توانند به تیم‌های خود در لیگ نیز کمک کنند. ابتلای دو ملی‌پوش پس از پایان اردو بوده است از سوی دیگر، رامین طباطبایی رییس فدراسیون بسکتبال هم با بیان اینکه فدراسیون برای برگزاری اردوها طبق دستورالعمل‌های فیبا و ستاد مبارزه با کرونا عمل کرده و دو بازیکن پس از تعطیلی اردو تست کرونایشان مثبت شده است، بر موضوع ابتلای دو بازیکن به کووید19 صحه گذاشت و اظهارکرد: طبق دستورالعمل‌های بهداشتی ملی و بین‌المللی، تمام اعضای تیم ملی پیش از ورود به اردو تست PCR،‏IgM و IgG دادند. IgG و IgM دوتا آنتی بادی هستند که علیه این ویروس تولید می‌شوند، اگر IgM بالا باشد نشان‌دهنده این است که فرد بیمار است و می‌تواند ویروس را انتقال دهد. اگر IgM پایین باشد و IgG بالا باشد، یعنی فرد در گذشته این بیماری را داشته اما الان ایمن است. این شاخص‌ها و ملاک‌های پزشکی مربوط به این بیماری است. پیش از ورود کادر فنی و بازیکنان به اردوی تیم ملی، از همه اعضا تست کرونا گرفته شد و جواب تست تمامی افراد منفی بود. به همین دلیل با خیال راحت وارد اردو شدیم و سعی کردیم محیط اردو کاملا ایزوله باشد، حتی کارکنان هم تست کرونا دادند تا مشکلی به وجود نیاید.

وی افزود: طبق پروتکل‌ها اعضای تیم ملی باید ۷ روز پیش از شروع بازی‌ها و سه روز قبل از اعزام به مسابقات تست کرونا می‌دادند. دو روز پیش از انجام این تست، پزشک تیم اعلام کرد که یکی از اعضای کادر فنی دارای علائم سرماخوردگی است، به همین خاطر ما بلافاصله این فرد را ایزوله کردیم تا با کسی در تماس نباشد. همان موقع طبق پروتکل‌ها از بقیه افراد تست گرفتیم، اما چون مدت زمانی طول می‌کشد تا آزمایشگاه جواب تست را به ما اعلام کند و از آنجایی که مشکوک شده بودیم، از تمام اعضای تیم تست کرونا گرفتیم. همان موقع قطر اعلام کرد که مسابقات انتخابی پنجره سوم کاپ آسیایی لغو شده است، بنابراین بلافاصله اعلام کردیم نیازی به حضور در اردو نیست و بازیکنان می‌توانند به منازل خود برگردند. طباطبایی اضافه کرد: وقتی جواب تست اعضای تیم ملی از سوی آزمایشگاه به ما داده شد، فهمیدیم تست دو نفر از بازیکنان مثبت است.

در حقیقت آن موقع بازیکنان در منزل‌شان بودند و ارتباطی با بقیه اعضا نداشتند. دوره بدون علامت این بیماری ممکن است بین یک تا دو هفته طول بکشد، خیلی سخت است که بتوانیم با یک تست متوجه این بیماری شویم، اما خوشبختانه ما به موقع متوجه این موضوع شدیم. با توجه به لغو مسابقات انتخابی کاپ آسیایی 2021، فرصتی به وجود آمد تا این دو بازیکن بتوانند دوران نقاهت خود را بگذرانند.

رییس فدراسیون بسکتبال خاطرنشان کرد: خوشبختانه این دو بازیکن در قرنطینه هستند و در حال حاضر روند درمانی خود را طی می‌کنند، البته هنوز هم هیچ علائمی ندارند. در واقع یکی از مشکلات بیماری کرونا هم همین است، در ۵۰ درصد مواقع ممکن است تست افراد منفی باشد اما کرونا داشته باشند. ادامه نگرانی‏ها سخنان ضد و نقیض سرپرست تیم ملی و رییس فدراسیون بسکتبال در خصوص موارد ابتلای بازیکنان به کووید-19 این نگرانی را به وجود می‌آورده که در آن پروسه زمانی 48ساعته تمرینات، پیش از اعلام ‌نتایج تست‌ها آیا این بیماری میان سایر ملی‌پوشان نیز شیوع یافته است و به عبارتی، سایر بازیکنان هم به این ویروس مبتلا شده‌‎اند؟ اتفاقی که با توجه به سرعت بالای انتشار این ویروس خیلی دور از انتظار هم نیست. ضمن اینکه این سوال هم مطرح می‌شود که ویروس کرونا چگونه به اردوهای تیم ملی ایران رسیده است؟ اتفاقی که با توجه به ادعای فدراسیون مبنی بر ایزوله بودن محل تمرین ملی‌پوشان، نباید در طول یک هفته تمرین متمرکز، رخ می‏داده است!

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت