آمریکای خالی ستاره در صدر گروه پنجم

زمان درج: ۱۳۹۸/۶/۷ ۱۱:۱۸:۱۰ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

آمریکای خالی ستاره در صدر گروه پنجم

تیم‌ملی بسکتبال آمریکا پیش از جام جهانی ستاره‌های خود را از دست داد؛ اما فدراسیون جهانی این تیم را مدعی قهرمانی می‌داند

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما؛ تیم‌های آمریکا، ترکیه، جمهوری چک و ژاپن در گروه E جام جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ قرار دارند.
فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) در گزارش مربوط به این گروه نوشت: آمریکا مدافع دو دوره پیاپی قهرمانی جام جهانی است و به دنبال سومین قهرمانی پیاپی در مسابقات است.
تیمی که در جام جهانی به میدان می‌رود، ترکیبی جوان و متشکل از بازیکنانی با میانگین سنی ۲۵.۶ سال است. ترکیبی با تجربه کم بین المللی که فقط دو بازیکن آن قبلا جام جهانی یا المپیک را تجربه کرده‌اند؛ اما تا زمانی که تیمی جایگاه آن‌ها را بگیرد، آمریکا همچنان باید به عنوان یک مدعی محسوب شود. 
رقابت در گروه پنجم جام جهانی با حضور ترکیه افزایش می‌یابد، کشوری که در فینال جام جهانی ۲۰۱۰ مقابل آمریکا شکست خورد. ترکیه در مرحله گروهی آن رقابت‌ها هم شرایط سختی را برای آمریکا رقم زد. 
تیم ملی چک در این گروه، نخستین بار جام جهانی بسکتبال را تجربه می‌کند، البته چکسلواکی سابق در جام‌های جهانی ۱۹۷۰ و ۱۹۸۲ شرکت داشت. همچنین ژاپن نخستین حضور را بعد از جام جهانی ۲۰۰۶ تجربه می‌کند. ژاپنی‌ها در جام‌های جهانی ۱۹۶۳، ۱۹۶۷ و ۱۹۹۸ نیز شرکت کرده بودند. ژاپن که سهمیه میزبانی المپیک ۲۰۲۰ را دارد، در جام جهانی به دنبال جمع کردن قدرت خود برای رقابت‌های المپیک در خانه است. 
 
 تیم قدرتمند گروه: آمریکا 
اگرچه آمریکا سلطه کاملی در بسکتبال المپیک دارد، اما پنج دوره از ۱۷ بار حضور در جام جهانی را با قهرمانی تمام کرده است. یکی از دلایل آن هم مسابقات بیشتر در جریان رقابت‌های طولانی‌تر است. 
تیم فعلی که ستاره‌های آن را کمبا واکر و کریس میدلتون تشکیل می‌دهند، تقریبا شبیه تیم آمریکا در جام جهانی ۲۰۱۰ است که دریک رز و کوین دورنت، ستاره‌های آن بودند. استف کری که هنوز تا ستاره شدن در آن زمان فاصله داشت و راسل وستبروک جوان هم در آن تیم حضور داشتند. داناوان میچل در تیم فعلی آمریکا تقریبا همان پتانسیل کری و وستبروک را نشان داده است و میانگین ۲۳.۸ امتیاز را در فصل قبل NBA ثبت کرد. 
اگرچه آمریکایی‌ها مدافع دو دوره قهرمانی جام جهانی هستند، اما این دوره از جام جهانی آغاز دوران جدیدی برای آنهاست. گرگ پاپویچ سرمربی جدید، هدایت تیم را بعد از سال‌ها مربیگری مایک شیشفسکی برعهده گرفته است. 
پاپویچ از دید بسیاری در لیگ NBA بهترین مربی است و می‌تواند آمریکایی‌ها را در سطح بالا نگه دارد. 
 
 جایگاه تیم‌های گروه پنجم در رده بندی جهانی 
آمریکا: رده نخست جهان
ترکیه: رده ۱۷ جهان
چک:رده ۲۴ جهان
ژاپن: رده ۴۸ جهان
 
 مسابقه کلیدی: آمریکا و ترکیه 
دیدار تیم‌های آمریکا و ترکیه، تکرار فینال جام جهانی ۲۰۱۰ خواهد بود، جایی که آمریکا با نتیجه ۸۱ بر ۶۴ برنده شد. آمریکایی‌ها در مرحله گروهی جام جهانی ۲۰۱۴ هم ۹۸ بر ۷۷ مقابل ترکیه برنده شده بودند. این مسابقه می‌تواند تیم صدرنشین گروه پنجم جام جهانی ۲۰۱۹ را مشخص کند. 
ترکیه ابتدا باید با ژاپن روبرو شود که می‌تواند برای این تیم مشکل ساز شود. ژاپنی‌ها با پیروزی ۸۶ بر ۸۳ مقابل آلمان در ابتدای این هفته جلب توجه کرده بودند و دیدار مقابل تونس را هم در لحظات آخر واگذار کردند. 
شاید رقابت کلیدی دوم هم میان تیم‌های ترکیه و چک باشد، به خصوص اگر دو تیم با یک برد و یک باخت رو در روی یکدیگر قرار بگیرند، این مسابقه می‌تواند در تعیین تیم صعود کننده به مرحله دوم حیاتی باشد.
 
 ستاره گروه: کمبا واکر 
کمبا واکر به یکی از بهترین بازیکنان لیگ NBA با تیم شارلوت هورنتز تبدیل شد و بعد از تجربه مسابقه ستارگان و انتخاب در سومین تیم برتر فصل به تیم بوستون سلتیکز پیوست. واکر در تنها تجربه بازی ملی در مسابقات قهرمانی زیر ۱۸ سال قاره آمریکا به مدال نقره دست یافته و ارزشمندترین بازیکن مسابقات شده بود. 
 
 بهترین بازیکن آینده دار: روئی هاچیمورا 
روئی هاچیمورا نخستین جام جهانی را پیش از نخستین حضور در NBA (لیگ حرفه‌ای بسکتبال آمریکا) تجربه می‌کند. او در مجموع سه دوره مسابقه بین المللی رده پایه، میانگین آمار دبل دبل (دو شاخص آماری دو رقمی) داشت.
 هاچیمورا همراه با ژاپن در قهرمانی زیر ۱۶ سال آسیا ۲۰۱۳ سوم شد و میانگین ۲۲.۸ امتیاز و ۱۲.۶ ریباند در هر مسابقه داشت. در جام جهانی زیر ۱۷ سال ۲۰۱۴، میانگین ۲۲.۶ امتیاز و ۶.۶ ریباند در هر مسابقه ثبت کرد و در جام جهانی زیر ۱۹ سال ۲۰۱۷ هم میانگین ۲۰.۶ امتیاز و ۱۱ ریباند در هر بازی از خود به جا گذاشت. 
 
 چهره آشنا: ارسان ایلیاسوا 
جام جهانی ۲۰۱۹، سومین تجربه ایلیاسوا ۳۲ ساله در ترکیب ترکیه است. او در جام‌های جهانی ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ هم شرکت کرده بود و سال ۲۰۱۴ به دلیل مصدومیت مچ پا از جام جهانی باز ماند. ایلیاسوا در جام جهانی ۲۰۱۰، تاثیر زیادی در صعود به فینال با میانگین ۱۳.۵ امتیاز و ۷.۶ ریباند در هر مسابقه داشت. 
سمی اردن سنتر ۲۱۰ سانتیمتری ترکیه هم سومین جام جهانی خود را تجربه می‌کند. او مانند ایلیاسوا در نایب قهرمانی ترکیه در جام جهانی ۲۰۱۰ تاثیرگذار بود. 
جام جهانی بسکتبال ۲۰۱۹ از ۹ شهریور به میزبانی هشت شهر چین برگزار می‌شود و شانگ‌های میزبانی مسابقات گروه پنجم را برعهده دارد.
Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت