اتاق فکر در فدراسیون بسکتبال وجود ندارد/ دلخوش به صعود تیم ملی به المپیک هستیم

زمان درج: ۱۳۹۹/۴/۲۸ ۲۰:۲۹:۲۲ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

اتاق فکر در فدراسیون بسکتبال وجود ندارد/ دلخوش به صعود تیم ملی به المپیک هستیم

کارشناس بسکتبال گفت: فقدان ایده درست در فدراسیون بسکتبال ملموس است و دلیل آن نداشتن اتاق فکر در این فدراسیون است.

به گزارش خبرنگار گروه ورزشی خبرگزاری آنا، اوضاع بسکتبال ایران با توجه به شیوع ویروس کرونا همانند بسیاری دیگر از رشته‌های ورزشی معلق است و مسئولان این ورزش منتظرند تا با بازگشایی مسابقات به ورزشکاران اجازه حضور در تمرینات را دهند و همه چیز به شرایط سابق بازگردد. البته در همین مدتی که فدراسیون بسکتبال به صورت نیمه‌تعطیل اداره می‌شده، اتفاقات مختلفی رخ داده است.

افشین رضاپور در خصوص شرایط بسکتبال ایران به خبرنگار ورزشی آنا اظهار کرد: پیش از آنکه شاهد همه‌گیری ویروس کرونا باشیم، بسکتبال ایران برنامه‌ریزی مناسبی نداشت. در سال‌های اخیر شاهد شیب نزولی در این ورزش کشور بودیم و امید آن وجود داشت که با حضور سید رامین طباطبایی در قامت ریاست این فدراسیون، تغییر و تحول اساسی رخ دهد و به جای شیب نزولی شاهد صعود این ورزش باشیم ولی متأسفانه در روی همان پاشنه چرخید و طباطبایی با آوردن اشخاصی چون مسعود قاسمی و مسعود عماری که در گذشته همکار او در اداره تربیت بدنی بودند، تمام امور فدراسیون بسکتبال را بر عهده آنها گذاشت.

وی ادامه داد: در گذشته شاهد مشارکت پیشکسوتان و کارشناسان مختلف با فدراسیون بودیم اما در این زمان شاهد از بین رفتن چنین مشارکتی بودیم و همدلی در جامعه بسکتبال کم‌رنگ شده است. صعود به المپیک که افتخار مهمی برای بسکتبال ایران محسوب می‌شود، حاصل تلاشی ۸ تا ۱۰ ساله است و بسکتبال ایران به پشتوانه نیروی انسانی که از گذشته داشت در رقابت‌های جام جهانی با فرصت‌سوزی که چین انجام داد، مسافر مهم‌ترین مسابقات ورزشی در جهان شد. حالا ما در المپیک هستیم و می‌توانیم در صورتی که این رقابت‌ها به دلیل کرونا لغو نشود، برابر تیم‌های بزرگ جهان بازی کنیم ولی این موضوع نیاز به مدیریت صحیح دارد.

کارشناس بسکتبال خاطرنشان کرد: به غیر از تیم ملی بزرگسالان بسکتبال ایران که توانست با صعود به المپیک افتخار مهمی را رقم بزند، در تمامی رده‌های سنی مردان و زنان ناکام بودیم و نتایج قابل توجهی کسب نکردیم. باید این واقعیت را بپذیریم که برای پیشرفت در بسکتبال نیاز به کار و تلاش فراوان داریم و برنامه‌ها باید کاملاً اصولی پیش برود ولی چنین اتفاقی رخ نداد و دلیل آن در مشکلی به نام مدیریت ضعیف نهفته است.

وی با اشاره به این موضوع که در دوران کرونا نتوانستیم از تعطیلی مسابقات استفاده درستی برای برنامه‌ریزی ببریم، خاطرنشان کرد: متأسفانه در ایامی که می‌شد مشکلاتی که به دلیل کمبود وقت ایجاد شده بود، برطرف شوند، مورد بازبینی قرار نگرفت. به‌عنوان مثال آمدن خانم شبنم کلاهی به جای مسئول عماری در سمت دبیر فدراسیون بسکتبال باعث شد تا پدیده چند شغلی در این فدراسیون ایجاد شود یا با بیان کردن بحث تغییر سرمربی تیم ملی بسکتبال باعث ایجاد حاشیه برای این تیم شدیم. دلیل رخ دادن اتفاقاتی از این دست، فقدان ایده درست در فدراسیون بسکتبال است. در واقع اتاق فکر وجود ندارد.

رضاپور افزود: در فدراسیون بسکتبال شاهد این بودیم که کمیته فنی با وضعیت مشخصی پیش نمی‌رود. همچنین کمیته استان‌های فدراسیون نیز در آستانه تعطیلی است و قرار شده به بهانه چابک‌سازی حذف شود. در شرایطی که کمیته استان‌ها رگه حیاتی فدراسیون بسکتبال است و نباید فراموش کنیم ما ۳۱ استان داریم. متأسفانه تناقضات که دشمن اصلی بسکتبال است، باعث کاهش اعتماد در جامعه این ورزش المپیکی شده است. باید بپذیریم بی‌ثباتی در فدراسیون وجود دارد و سوءمدیریت سید رامین طباطبایی رئیس فدراسیون بسکتبال موضوعی غیرقابل انکار است.

وی یادآور شد: تنها دلخوشی بسکتبال ایران، صعود تیم ملی به المپیک است ولی شرایط این تیم که نفرات آماده‌ای دارد، بستگی به شرایط کرونا دارد. قرار است در آبان و آذر سال جاری مسابقات کاپ آسیا برگزار شود که اگر این مسابقات به خاطر کرونا لغو شود، مسابقه دیگری تا سال آینده برگزار نخواهد شد. بنابراین باید شرایطی حاصل شود که تیم ملی بسکتبال آسیب نبیند. همچنین در بسکتبال سه نفره بانوان نیز در اردیبهشت سال آینده مسابقات انتخابی المپیک برگزار می‌شود که باید با برنامه‌ریزی صحیح، مراتب صعود این تیم به المپیک فراهم شود.

رضاپور خاطرنشان کرد: ورزش بسکتبال به گونه‌ای است که مشکلی برای درآمدزایی ندارد و می‌تواند بر پایه مدیریت صحیح پیشرفت قابل توجهی داشته باشد. این پیشرفت بر مبنای ارتباط‌ها، مشارکت‌ها و اعتمادسازی‌هاست ولی در کارنامه رئیس فدراسیون بسکتبال این موضوع دیده نمی‌شود.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت