داوران بین المللی بسکتبال ایران غیر فعال شدند

زمان درج: ۱۳۹۸/۷/۱۱ ۱۰:۲۷:۷ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

داوران بین المللی بسکتبال ایران غیر فعال شدند

داوران بین المللی بسکتبال ایران در فهرست فدراسیون جهانی غیرفعال محسوب می‌شوند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ داوران بین المللی بسکتبال ایران با توجه به مشکلات مربوط به معرفی آن‌ها در اواخر سال ۹۷ و اوایل امسال، فعلا حق قضاوت بین المللی نخواهند داشت. فهرست داوران بین المللی همه کشور‌ها برای دوره ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ اعلام شده است و در حال حاضر فقط کشور‌های ایران و فیلیپین باقی مانده اند که هیچ داور فعالی در فهرست فدراسیون جهانی ندارند تا زمانی که فهرست داوران فعال بین المللی این دو کشور اعلام شود.

این مشکل از جایی شروع شد که ورژ آبکاریان رئیس سابق کمیته داوران فدراسیون بسکتبال ایران تصمیم گرفت صادق قنبری یکی از چهار داور ممتاز (الیت)​ ایران را از فهرست داوران بین المللی معرفی شده به فیبا کنار بگذارد و قنبری هم شکایت خود را طبق قوانین فیبا به فدراسیون جهانی برد. مشکلات دیگر مربوط به معرفی داوران بین المللی ایران باعث شد که مدارک مربوط به این داوران هم دیرتر از موعد ثبت شوند.

 کاهش قضاوت‌های بین المللی داوران ایرانی 

داوران ایرانی پیش از این هم از حدود یک سال قبل دیگر به مسابقات بین المللی دعوت نشده اند و به تدریج زمزمه‌هایی درباره تاثیر هروس آوانسیان مسئول ایرانی کمیته داوران آسیا در این ماجرا شنیده می‌شود. داوران ایرانی تا پنجره سوم انتخابی جام جهانی با حضور مسئول لبنانی کمیته داوران آسیا برای قضاوت انتخاب می‌شدند؛ اما از زمان استعفای مسئول لبنانی تا پایان پنجره‌های انتخابی جام جهانی دیگر خبری از دعوت داوران ایرانی نبود، البته آوانسیان به طور رسمی از پنجره ششم انتخابی جام جهانی، ​ کار خود را شروع کرد.

داوران ایرانی همچنین امسال به جام‌های جهانی بزرگسالان، جوانان و بانوان هم دعوت نشدند؛ در حالی که پیش از این به خصوص در جام جهانی جوانان شانس قضاوت پیدا کرده بودند.

مسابقات انتخابی باشگاه‌های شرق آسیا پارسال از دیگر فرصت‌هایی بود که سه داور ایرانی به این رقابت‌ها دعوت شده بودند؛ اما امسال هیچ داور ایرانی دعوت نشد، در حالی که گفته می‌شود داوری از کشور عراق هم به این مسابقات دعوت شده بود.

همچنین چهار داور ایرانی به جام باشگاه‌های آسیا فصل قبل دعوت شده بودند که هادی سالم به دلیل همزمانی با مسابقات انتخابی کاپ آسیا ۲۰۲۱ در این رقابت‌ها شرکت نکرد. امسال در مقابل فقط صادق قنبری به جام باشگاه‌های آسیا دعوت شد.

 تاثیرات آوانسیان در انتخاب داوران 

هروس آوانسیان در پاسخ به اینکه چرا داوران ایرانی از زمان حضور وی کمتر برای مسابقات بین المللی انتخاب شده اند؟ گفت:​ فدراسیون کشور‌های دیگر برای پیشرفت داوران خود خیلی خوب کار می‌کنند، متاسفانه فدراسیون ایران در سال‌های گذشته، در این زمینه خوب عمل نکرده است. دلیل انتخاب نشدن داوران ایران برای مسابقاتی مثل جام جهانی، بیشتر فنی است. من از پنجره ششم انتخابی جام جهانی آمدم و بعد از آن هم هیچ تورنمنتی نداشتیم که بخواهم داوری را انتخاب کنم. تنها جایی که می‌توانستم دعوت کنم جام باشگاه‌های آسیا بود که در آنجا هم یک داور ایرانی دعوت کردیم. ضمن اینکه در مسابقات آسیا کاپ زنان هم یک ناظر ایرانی دعوت شد.

آوانسیان همچنین در واکنش به اینکه آیا انتخاب صادق قنبری به نوعی پاسخ به فدراسیون بسکتبال ایران بود که او را در فهرست داوران بین المللی قرار نداد؟ افزود:​ انتخاب قنبری برای جام باشگاه‌های آسیا به دلیل صلاحیت خودش و طبقِ نظر کارشناسان داخلی بود.

با این اوصاف مشکل داوران ایرانی را می‌توان در دو جبهه در نظر گرفت. ابتدا اعلام نشدن فهرست داوران فعال بین المللی که باعث می‌شود داوران ایران فعلا اجازه قضاوت بین المللی در دوره جدید دو ساله نداشته باشند و دوم نگاه فدراسیون جهانی به داوران ایرانی که به تدریج شانس‌های کمتری به آن‌ها برای قضاوت بین المللی می‌دهد.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت