احکام انضباطی باید تا حد ممکن محرمانه بمانند

زمان درج: ۱۳۹۸/۵/۱۵ ۹:۴۶:۳۰ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

احکام انضباطی باید تا حد ممکن محرمانه بمانند

رئیس کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال:​ احکام انضباطی باید تا قبل از نهایی شدن کاملا محرمانه باشند و به خصوص درباره رده‌های سنی باید با حساسیت بیشتری رفتار کرد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ اعلام خبر محرومیت یک بازیکن نونهال بسکتبال در روز‌های قبل سر و صدایی را در میان اهالی بسکتبال ایجاد کرد. هیئت بسکتبال فارس یک بازیکن نونهال را به دلیل شرکت نکردن در تمرینات تیم منتخب، دو سال محروم کرد. بعد از رسانه‌ای شدن ماجرا بار دیگر اعلام شد که این بازیکن با وساطت هیئت در تمرینات تیم منتخب شرکت کرده و محرومیت لغو شده است.

در این میان اعلام نام بازیکن نونهال هم باعث اعتراضاتی شد. از طرفی خبر رسید که این مسائل در استان‌های دیگر هم سابقه دارد و بازیکنان نونهال دیگری هم به دلایل مشابه محروم شده اند.

منصور اردستانی رئیس کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال در پاسخ به اینکه آیا محدودیت سنی برای محرومیت بازیکنان وجود ندارد؟ توضیح داد: طبق آیین نامه انضباطی سازمان تربیت بدنی سابق (وزارت ورزش و جوانان فعلی) بازیکن در هر رده سنی به عنوان یک ورزشکار باید مقررات ورزشی و اخلاق حرفه‌ای را رعایت کند. درست است که بازیکنی در سطح آماتور و نونهالان قرار دارد؛ اما باز هم مکلف به رعایت اصول اخلاقی و ورزشی است و در صورت تخلف باید به آن رسیدگی شود. مجازات هر تخلف هم باید متناسب با آن باشد.

وی افزود: کمیته انضباطی استان‌ها باید به تخلفات رسیدگی کنند؛ اما تا زمانی که حکم قطعی نشده است،​ حق اطلاع رسانی ندارند و حکم برای حفظ شخصیت و آبروی افراد باید محرمانه باشد. وقتی هم که احکام قطعی شدند، باید برای اجرا به سازمان‌های ورزشی مثل فدراسیون، هیئت شهرستان و کمیته مسابقات اعلام شود. در مجموع اعلام حکم به جامعه و افکار عمومی ضرورتی ندارد؛ اما در سن نونهالان حساسیت‌های خاصی هم وجود دارد.

 مقررات استان‌ها باید یکپارچه شود 

اردستان درباره الزام به حضور بازیکنان نونهال در تیم‌های منتخب استان‌ها گفت:​ در آیین نامه برگزاری مسابقات درباره همراهی بازیکنان با تیم‌های ملی الزام داریم؛ اما در سطح استانی چنین قوانینی نداریم و مقررات برگزاری هر استانی، ملاک است. آیین نامه برگزاری مسابقات هر استان هم باید جداگانه در فدراسیون تصویب شود. این را الزامی کرده ایم که آیین نامه‌های مختلف در سطح استانی یکپارچه شوند و برنامه یکپارچه سازی را تا شهریور نهایی می‌کنیم.

رئیس کمیته انضباطی بسکتبال تاکید کرد: ​دلیل تصمیم به یکپارچه کردن آیین نامه انضباطی استان‌ها این بود که بحث‌هایی درباره استفاده از بازیکنان غیرمجاز بین استان‌ها پیش آمد و برای اینکه خلا قانونی هم نداشته باشیم و نظارت جامع و کافی بر هیئت‌ها اعمال شود، آیین نامه‌ها را در اصول کلی یکسان می‌کنیم.

اردستانی درباره آیین نامه انضباطی فدراسیون بسکتبال گفت: در حال تنظیم آیین نامه انضباطی و نظام نامه اخلاقی فدراسیون بسکتبال هستیم. اسناد بالادستی را از فدراسیون جهانی بسکتبال (فیبا) ترجمه و تدوین کرده ایم و بعد از بازبینی نهایی برای استان‌ها هم می‌فرستیم که نظرات خود را بگویند. به این ترتیب نظام نامه اخلاقی فدراسیون بسکتبال تابع مقررات فیبا خواهد بود.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت