دبیر سابق فدراسیون بسکتبال: آماده‌سازی تیم ملی برای جام‌جهانی ایده‌آل است

زمان درج: ۱۳۹۸/۴/۱۵ ۱۳:۲۳:۲۶ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

دبیر سابق فدراسیون بسکتبال: آماده‌سازی تیم ملی برای جام‌جهانی ایده‌آل است

تهران- ایرنا- علی توفیق دبیر سابق فدراسیون بسکتبال برنامه‌های آماده‌سازی تیم ملی در مسیر جام‌جهانی 2019 چین را ایده‌آل توصیف کرد.

دبیر سابق فدراسیون بسکتبال ایران در گفت و گو با خبرگار ورزشی ایرنا، درباره مسیر پیش‌روی تیم ملی تا جام‌جهانی ۲۰۱۹ اظهار کرد: به نظر من تمام عملکرد و نتایجی که ما در چین می‌گیریم به روند آماده‌سازی و شرایط تیم ملی تا جام جهانی بازمی‌گردد. تیم ملی ایران در جام جهانی کار آسانی ندارد و قطعاً اگر برنامه‌های اعلام شده نهایی و البته عملی شود می‌توانیم با خیالی آسوده‌تر راهی جام‌جهانی شویم.

توفیق با اشاره به حریفان تیم ملی در جام جهانی ادامه داد: ما با تیم ملی تونس بازی کرده‌ایم و در سال ۲۰۱۰ آنها را شکست داده‌ایم. اگر بخواهیم به آن مسابقه استناد کند یک برد در چین کسب می‌کنیم. اما نباید چنین تفکری داشته باشیم چرا که تونس اکنون وضعیت متفاوتی نسبت به گذشته دارد. از طرف دیگر برای رسیدن به هدف که سهمیه المپیک است یک برد کافی نیست.

وی افزود: قطعاً اکنون فلسفه حضور تیم ملی در جام جهانی کسب تجربه نیست بلکه ما به دنبال سهمیه المپیک هستیم و باید برای این هدف تلاش کنیم. اگر به طور مستقیم سهمیه نگیریم ماجرای تورین تکرار می‌شود و باید برابر ابرقدرتهایی که به المپیک نرسیده‌اند رقابت کنیم و قطعاً شانسمان کم است.

سرمربی اسبق تیم ملی بسکتبال نوجوانان ایران با اشاره به برنامه‌های تدارکاتی تیم ملی بیان کرد: فدراسیون اعلام کرده که ملی‌پوشان به پرتغال، روسیه و یونان می‌روند. همچنین قبل از جام‌جهانی در تورنمنتی به میزبانی چین شرکت می‌کنند. به نظرم این تدارکات با توجه به زمانی که تیم ملی در مسیر آماده سازی دارد ایده‌آل است. در کنار آن باید فضای درون تیم نیز مناسب باشد. قطعاً عملکرد ما تحت تاثیر این فضا خواهد بود.

توفیق در پاسخ به این سوال که آیا ایران در رقابت با پورتوریوکو، تونس و اسپانیا شانسی برای کسب ۲ ییروزی و رسیدن به المپیک توکیو دارد؟ بیان کرد: کارمان ساده نیست اما باید همه مسائل را بررسی کنیم. قرار نیست در جام‌جهانی تجربه کسب کنیم. قرار است تیم برای کسب پیروزی آماده شود. اکنون برخی مشکلات اقتصادی در ورزش ما تاثیر گذاشته است اما کشوری مثل تونس اگر بیشتر از ما مشکل نداشته باشد کمتر هم ندارد. پورتوریکو نیز به همین شکل.

دبیر سابق فدراسیون بسکتبال افزود: ایران قدرت کمی نیست. به هر حال ما با وجود تحریم‌های نابه حق توانسته‌ایم صلابت و قدرتمان را در عرصه‌های مختلف حفظ کنیم و از عهده مشکلات برآمده‌ایم. ورزش که بخش ساده‌تری است. اکنون مگر با همین شرایط تیم‌های دیگر ما سهمیه المپیک نگرفته‌اند؟ مگر والیبال ما با صلابت بالا در برابر قدرت‌های جهان رقابت نمی‌کند؟ فراموش نکنیم که شاید بسکتبال در بین ۲ یا ۳ رشته اول کشور نباشد اما قطعاً در بین ۵ رشته مورد توجه کشور است.

توفیق افزود: دوستان در فدراسیون با نگرش مدرن آمدند و تاکید داشتند که سیستم قبلاً به طور سنتی اداره می‌شده پس قطعاً امروز که سیستم مدرن شده می‌توان در انتظار عملکرد و نتایج خوب بود.

کارشناس بسکتبال ایران در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ریزی‌های پیش‌روی تیم ملی برای آماده سازی ایده‌آل است؟ تاکید کرد: بله به نظر من اگر این برنامه‌ها عملی شود ایده‌ال است. این تورنمنت‌ها خیلی تاثیرگذار است. به هر حال یک زمانی بود که حتی یک تورنمنت هم برای ملی‌پوشان وجود نداشت و آنها وارد مسابقات می‌شدند و نتیجه می‌گرفتند اما اکنون برنامه‌های بسیار خوبی دارند.

وی در پاسخ به این سوال که مدیریت تیم را در این رویداد مهم چطور ارزیابی می‌کند؟ بیان کرد: جام‌جهانی میدان بزرگی است و قطعاً این موضوع اهمیت بسیار زیادی دارد. چه داخل و چه خارج از تیم مدیریت باید مناسب باشد و به درستی انجام شود. همه باید کنار هم باشند تا بهترین نتیجه را بگیریم.

توفیق درباره بازیکنان تیم ملی نیز تصریح کرد: دوستان موضوع آینده نگری را عنوان کرده‌اند اما به هر حال شاکله اصلی تیم ملی همان بازیکنان با تجربه بسکتبال هستند که سال‌ها در رویدادهای مهم به میدان رفته و بازی کرده‌اند. تجربه بازی در تورنمنت‌های ملی بزرگ، جام جهانی، لیگ‌های خارجی و لیگ ایران بسیار بزرگ است که باعث می‌شود بازیکنان ما کیفیت بالایی داشته باشند.

وی افزود: روی این بازیکنان سرمایه‌گذاری شده و در کنار آنها ۳ یا ۴ بازیکن دیگر که جوان‌تر و شایسته هستند راهی جام‌جهانی می‌شوند. به هر حال میدان بزرگ بازیکنان بزرگ می‌خواهد و قطعاً ما افراد بزرگ‌تر هم می‌خواهیم که این بازیکنان را کنار هم جمع کند. تاکید می‌کنم که در سایه آرامش و همدلی تیم ملی ایران که اکنون نائب قهرمان آسیا و اقیانوسیه است می‌تواند در جام‌جهانی عملکرد خوبی داشته باشد.

دبیر سابق فدراسیون بسکتبال در ادامه چین را اصلی‌ترین حریف ایران در مسیر کسب سهمیه المپیک توکیو معرفی کرد و گفت: چین سرمایه‌گذاری خوبی کرده و میزبان جام‌جهانی است و می‌آید که سهمیه المپیک بگیرد. افراد زیادی از بسکتبال چین در هیات رئیسه فیبا آسیا هستند و حتی شانس رسیدن به فدراسیون جهانی را نیز دارند. قطعاً این تیم حریف اصلی ما در راه رسیدن به المپیک است.

توفیق در پاسخ به این سوال که جای کدام بازیکن در تیم ملی خالی است؟ تصریح کرد: با نگاه فنی و بدون توجه به پشت‌پرده‌ها می‌گویم که جای ارسلان کاظمی خالی است. زمانی که ارسلان در دانشگاه اورگن بود و در مراسم درفت NBA انتخاب شد با افتخار از او صحبت می‌کردند. با اینکه بازیکنانی چون آرون گرامی‌پور و مایک رستم‌پور که در زمان حضور در فدراسیون پیگیر حضورشان در تیم ملی بودیم اکنون در اردو هستند اما معتقدم پر کردن جای خالی بازیکنی میدان دیده مثل ارسلان کاظیم خیلی سخت خواهد بود.

وی افزود: سعید داورپناه دیگر بازیکنی بود که در لیگ امسال عملکرد بسیار خوبی داشت. البته سرمربی و کادرفنی تیم ملی قطعاً همه ابعاد فنی را زیر نظر دارند اما از نظر من جای این دو بازیکن خالی است. قطعاً این بازیکنان شایسته حضور در اردو را داشتند و حضورشان نیز می‌توانست بسیاری از حواشی را کم کند.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت