بسکتبالیست ایرانی - آمریکایی تیم ملی: می توانیم در جام جهانی تاریخ سازی کنیم

زمان درج: ۱۳۹۸/۳/۲۰ ۱۱:۵۲:۱۸ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

بسکتبالیست ایرانی - آمریکایی تیم ملی: می توانیم در جام جهانی تاریخ سازی کنیم

مایک رستم پور بازیکن دو رگه بسکتبال ایران که در انتخابی جام جهانی وارد ترکیب تیم ملی شد امیدوار است که فرصت حضور در جام جهانی را نیز بدست بیاورد. او که با نفت آبادان قهرمان لیگ برتر ایران شد اعتقاد دارد تیم ملی می تواند در چین تاریخ سازی کند.

تیم ملی بسکتبال ایران شهریور ماه امسال باید در جام جهانی چین به میدان برود اما هنوز ترکیب نفرات دعوت شده به اردوی ملی مشخص نیست. ملی پوشان ایران در مرحله گروهی جام جهانی باید با اسپانیا، تونس و پورتوریکو رقابت کنند و با توجه به حریفانشان در این دوره شانس زیادی دارند تا به مرحله دوم صعود کنند و حتی سهمیه المپیک نیز کسب کنند. یکی از ملی پوشانی که شانس زیادی دارد تا در جام جهانی به میدان برود مایک رستم پور بازیکن ایرانی – آمریکایی است که برای تیم ملی بازی کرده و در لیگ برتر نیز با نفت آبادان به مقام قهرمانی رسیده است. رستم پور که در آمریکای لاتین هم بازی کرده شناخت خوبی از بسکتبال این منطقه دارد و قطعاً می تواند به تیم ملی کمک کند. او در گفت و گویی مفصل با ایرنا درباره حضور در جام جهانی و حریفان ایران در این رویداد صحبت کرد که در ادامه می خوانید.

قرار است تیم ملی برای سومین دوره پیاپی در جام جهانی حضور داشته باشد. شرایط تیم ملی در میان بهترین های جهان را چطور ارزیابی می کنی؟

بزرگترین چیزی که دوست دارم اتفاق بیفتد این است که تیم ملی بتواند در این جام سر و صدایی به پا کند. تمام دنیا درحال تماشا کردن ما است پس می توانیم تاریخ سازی کنیم. چرا این اتفاق نیفتد؟

درباره حریفان ایران صحبت کنیم. اسپانیا به عنوان قوی ترین تیم گروه است.

همه تیم ها با کیفیت هستند و سبک بسکتبال خودشان را دارند. اسپانیا بسکتبالی تیمی دارد. برای بازیکنان این تیم اهمیتی ندارد که چه کسی امتیاز بیاورد و توپ همیشه در حال رفت و آمد و انتقال است. به همین دلیل دفاع کردن از این تیم کار دشواری است. به نظرم تیمی که خودخواه نباشد تیم موفق خواهد بود.

با توجه به شناختت از بسکتبال آمریکا، پورتوریکو را به عنوان اصلی ترین حریف ایران چطور می بینی؟

پورتوریکو، بزرگ، قدرتمند و با اعتماد به نفس است اما من وقتی بازی هایشان را دیدم نقاط ضعف دارند و ما می توانیم به همین نقاط حمله کنیم. بازی با پورتوریکو مهم ترین بازی ما در مرحله گروهی است.

تونس هم تیمی است که شانس زیادی برابر آن داریم. این حریف را چطور می بینی؟

تونس بهترین تیم آفریقا است. آنها سنتر قدرتمند خود که در NBA بازی می کنند را در اختیار دارند و قطعاً با قدرت به میدان می آیند. به نظرم در این مسابقه تیمی برنده خواهد شد که سرسخت تر باشد و با قدرت بیشتری مبارزه کند.

به تازگی وارد بسکتبال ایران شده ای و زمان لازم بود تا شناخت خوبی به دست بیاوری. با توجه به شناختت از بسکتبال ایران تیم ملی در راه جام جهانی چه نیازهایی دارد؟

پس از اینکه با تیم ملی بازی کردم و به لیگ ایران آمدم شناخت خوبی بدست آوردم و اکنون فکر می کنم که چیزهای زیادی متوجه شدم و شرایط را درک می کنم. من همه چیز را برای موفق شدن در بسکتبال ایران را می دانم. بزرگ ترین چیزی که به نظرم لازم داریم این است که بدون خودخواهی بازی کنیم و تیم باشیم. همه بازیکنان باید برای هم بازی کنند و به فکر بسکتبال ایران باشند. شما بهترین تیم های دنیا را دیده اید. آمریکا، اسپانیا و صربستان به عنوان تیم های قدرتمند نمونه های خوبی هستند. در این تیم ها کسی اهمیت نمی دهد چه کسی امتیازآور است. یا چه کسی ریباند کرده و بیشترین پاس را داده است. هیچ چیز جز برد تیم اهمیت ندارد. همه بازیکنان باید این موضوع را متوجه شوند.

با این وجود شانسی برای تیم ملی در جام جهانی متصور می شوی؟

اگر مثل تیم باشیم و بدون خودخواهی بازی کنیم توانایی تاریخ سازی در چین را داریم اما اگر افراد برای خودشان بازی کنند مطمئن هستم که برابر حریفان کاری از پیش نمی بریم.

جام جهانی رقابتی برای کسب سهمیه المپیک هم هست. آیا تیم ملی ایران می تواند بهترین تیم آسیایی شود و به المپیک ۲۰۲۰ صعود کند؟

خیلی سخت است چرا که نمی توان از وضعیت تیم ها پیش بینی داشت. به نظرم نباید روی این موضوع تمرکز کنیم. تمرکز ما باید بر روی خودمان و حریفان باشد و به این فکر کنیم که با قدرت به میدان برویم و رقابت کنیم. به نظرم اگر روی رقبا تمرکز کنیم می توانیم بهترین نتیجه را بگیریم.

درباره پورتوریکو و بسکتبال آمریکا بیشتر توضیح بده. با توجه به اینکه در کشورهای این قاره بازی کرده ای چه تجربه ای از بسکتبال آنها داری؟

بسکتبالیست های آمریکایی فیزیک بزرگی دارند. آنها قدرتمند هستند و توان بدنی بالایی دارند. اما به این نکته توجه کنیم که جام جهانی پیش روی ما است و اینها در مرحله دوم است. هر تیمی که باهوش تر باشد و سخت کوشانه رقابت کند قطعاً موفق می شود و برنده خواهد بود. به نظر من بازیکنان حریف ما را دست کم خواهند گرفت. آمریکایی ها فکر می کنند که بسکتبال ایران قدرتی ندارد. خب این تفکر را دوست دارم. واقعاً نمی توانم بیش از این صبر کنم تا وارد زمین شوم و قدرت بسکتبال ایران را نشان بدهم.

و صحبت پایانی.

یک موضوع را به خوبی می دانم که تیم ملی ایران در جام جهانی با قدرت مبارزه می کند. با این طرز تفکر هرچیزی ممکن است.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت