حل مشکل تخلفات آموزش و کارت‌های مربیگری بسکتبال

زمان درج: ۱۳۹۸/۱/۲۲ ۱۲:۵۱:۳۲ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

حل مشکل تخلفات آموزش و کارت‌های مربیگری بسکتبال

رئیس دپارتمان آموزش و مربیان بسکتبال درباره صدور کارت‌های مربیگری باقیمانده و مشکلات کلاس‌های مربیگری توضیح داد

جواد رحمتی پور در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما درباره اقدامات دپارتمان آموزش و مربیان فدراسیون بسکتبال توضیح داد: یکی از بزرگترین معضلات ما،​ کارت های مربیگری باقیمانده از قبل بود که به دلایل مختلف صادر نشده بودند و سعی کردیم در چند ماه به این ماجرا سر و سامان دهیم. فکر می کنم حدود 700 تا 800 کارت مربیگری در زمان فدراسیون فعلی صادر شده است.
حدود 200 کارت دیگر از قبل باقی مانده است که سعی می کنیم در شش ماه اول امسال، کار صدور این کارت ها را تمام کنیم.
وی درباره دلایل تاخیر در صدور کارت مربیان گفت: یکی از مشکلات این بود که هیچ چیز بایگانی صحیح نمی شد و دستگاه تولید کارت هم در فدراسیون وجود نداشت. اولین کار ما هم این بود که سیستم تحویل مدارک را از حالت سنتی خارج کردیم و همه کارها را به صورت دیجیتالی انجام می دهیم که تا سال ها بعد هم هیچ مدرکی به این صورت گم نمی شود.
البته فکر می کنم از کارت های قدیمی چیزی نمانده است و موارد باقیمانده مربوط به سال 1395 به بعد است. ما در حال حاضر نیاز به نیروی متخصص دستگاه صدور کارت هم داریم که فقط مسئول این کار باشد تا همه چیز سریعتر پیش رود.

**جمع آوری نمرات گم شده
رحمتی پور درباره گم شدن نمرات برخی کلاس های مربیگری گفت: در این مدت سعی کردیم در جاهایی که نمرات معلوم نبود،​ از مدرسان دوره ها بار دیگر فهرست نمرات را بگیریم؛ اما گاهی مشکل کارت های مربیگری فقط به فدراسیون بر نمی گردد،​ بلکه مشکل از هیئت هاست.
حل مشکل تخلفات آموزش و کارت‌های مربیگری بسکتبالتوضیح این است که کلاس های تئوری مربوط به مربیگری را باید در اداره تربیت بدنی استان بگذرانند. گاهی کلاس عملی را اول برگزار می کردند و کلاس تئوری می ماند یا عده ای به کلاس تئوری نمی آمدند. هیئت ها با این شرایط نمی توانستند مدارک را به فدراسیون بفرستند و تاخیر داشتند.
رئیس دپارتمان آموزش و مربیان افزود:​ مشکل دیگر هم به جمع آوری مدارک باز می گشت که هیئت های استانی باید مدارک همه شرکت کنندگان را کامل دریافت می کردند و بعد فهرست را به فدراسیون می دادند؛ اما با توجه به تاخیر در برخی دوره ها به آنها گفتیم که اگر مثلا سه نفر مانده اند،​ مدارک 27 نفر دیگر را بفرستند که کار آنها انجام شود.
وی تاکید کرد: نگرانی مربیان این بود که اگر مثلا دوره مربیگری را سال 95 گذرانده اند و کارت آنها سال 97 صادر می شود،​ تاریخ کارت همان 97 خواهد بود. در حالی که تاریخ صدور کارت به همان دوره مربیگری باز می گردد و نباید نگران حضور در کلاس های ارتقا سطح بعدی باشند.

**سوالات امتحان را به هیئت ها نمی دهیم
رحمتی پور همچنین درباره تخلفات در برخی کلاس های مربیگری توضیح داد:​ بحث لو رفتن سوالات یک دوره مربیگری را هیچوقت کسی ثابت نکرد،​چون به هر حال اثباتش سخت است. با وجود این ما برای جلوگیری از چنین مشکلاتی از روز اول به مدرسان تاکید کردیم که سوالات امتحان را همراه خودشان به محل برگزاری دوره ببرند و اصلا برای تایپ یا چاپ از قبل در اختیار هیئت میزبان قرار نگیرد. نه اینکه به هیئت ها اعتماد نداشته باشیم،​ فقط برای اینکه اعتماد کسی زیر سوال نرود. به این ترتیب پروسه چاپ، تکثیر و ارائه سوالات امتحان دوره ها، فقط با هماهنگی کمیته آموزش فدراسیون است.
وی همچنین درباره دخالت برخی هیئت ها در قبولی شرکت کنندگان گفت:​ مشکلاتی مثل هیئت اروند که به نظرم حل شد. امیدوارم که از حالا به بعد مشکلی از نظر دخالت هیئت ها در کلاس ها وجود نداشته باشد. هر کسی که در امتحان قبول می شود،​ حقش است که کارت مربیگری دریافت کند.

حل مشکل تخلفات آموزش و کارت‌های مربیگری بسکتبال**نحوه تدریس را هماهنگ کردیم
رئیس دپارتمان آموزش و مربیان درباره یکسان نبودن تدریس مدرسان افزود: یکی از کارهای ما این بود که طرح درس فیبا شامل سه کتاب کامل برای درجه های یک،​ دو و سه مربیگری را در اختیار مدرسان قرار دادیم که منابع کاملی هستند و فیبا از سال 2016 ارائه کرده است؛ اما نمی دانم چرا اجرایی نمی شد. این طرح درس به هماهنگی تدریس کمک می کند. پیش از این زمان کلاس های مربیگری هم کوتاه بود که این زمان را به هفت روز آموزش و یک روز امتحان تغییر دادیم. ضمن اینکه در کلاس ها نظارت محسوس و نامحسوس داشتیم که مشکلی نباشد.
رحمتی پور در پاسخ به افزایش هزینه های کلاس های مربیگری گفت: به هر حال هزینه های کلاس ها با افزایش ساعت های کلاس عملی بیشتر شد و امسال کمی هم بالاتر می رود. هر چند نسبت به بسیاری از رشته های دیگر، هزینه کلاس های مربیگری بسکتبال پایینتر است.

**درخواست کمک از کمیته ملی المپیک
وی درباره برنامه های آینده توضیح داد:​ علاوه بر کلاس های مربیگری داخلی به فیبا برای دوره مدرسی هم درخواست داده ایم و دنبال کلاس های بین المللی خارجی برای اعزام مربیان خوب هستیم. البته این کارها کمی با توجه به وضعیت دلار سخت شده است. نامه ای به کمیته ملی المپیک برای کارهای آموزشی فدراسیون داده ام که صالحی امیری رئیس کمیته هم پاسخ داد و بسکتبال در فهرست کلاس های سولیداریتی 2019 قرار گرفت. انشالله از کمیته ملی المپیک هم در بحث آموزش کمک می گیریم.
رئیس دپارتمان آموزش و مربیان افزود:​ از همه کسانی که قبلا در کمیته آموزش و مربیان با همه سختی ها کار کردند؛ تشکر می کنم. نگاه فدراسیون به بحث آموزش مثبت است و کارهایی مثل راه اندازی بخش آموزش سایت فدراسیون را در این مدت انجام دادیم که مقاله های ترجمه شده را به نام مترجم آنها در سایت قرار می دهیم. ایده های دیگری مثل لغت نامه اصطلاحات تخصصی بسکتبال را هم در دست داریم که انشالله با تغییرات سایت فدراسیون در اختیار عموم قرار می گیرد.
Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت