پدر و پسرهایی که لیگ بسکتبال NBA را جادو کردند

زمان درج: ۱۳۹۷/۱۰/۲۸ ۲۲:۱۱:۱۷ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

پدر و پسرهایی که لیگ بسکتبال NBA را جادو کردند

تهران- ایرنا- ماجرای فداکاری جالب توجه پدر ستاره کنونی لیگ بسکتبال NBA باعث شده تا زندگی پدر-فرزندهای این لیگ معتبر مورد توجه بسیاری از بسکتبال دوستان قرار بگیرد.

به گزارش ایرنا، برای کسانی که می خواهند در زندگی خود جا پای پدران خود بگذارند شغل و حرفه آینده زیاد اهمیت ندارد. آنها یک هدف دارند و آن رسیدن به جایی است که اکنون پدر در آن قرار دارد. بسیاری از بازیکنان NBA این طور زندگی کرده و بزرگ شده اند و تصمیم داشته اند راه پدرشان در بسکتبال را دنبال کنند. برخی از آنها هم در این راه موفق هم شده اند.
اخیرا ویدیویی منتشر شد که در آن «کایری آیروینگ» ستاره کنونی تیم بوستون به همراه پدرش بسکتبال بازی می کند و در نهایت از او به خاطر تمام فداکاری های در زندگی تشکر می کند. ماجرا از این قرار است که «دردریک آیروینگ» پدر کایری یکی از ستاره های تیم بسکتبال دانشگاه بوستون و در آستانه پیوستن به لیگ NBA بود که به خاطر مرگ همسرش دست از رویای خود کشید و ترجیح داد وقتش را کاملا به تربیت فرزندانش اختصاص دهد و حالا فرزندش توانسته رویای او را به حقیقت تبدیل کند.
لیگ بسکتبال NBA پدر و پسرهای زیادی دارد که در دنیای بسکتبال شناخته شده هستند.

1. ریک و برنت بری
ریک بری در سال 1996 به عنوان یکی از پنجاه بازیکن برتر تاریخ NBA انتخاب شد که فرزندش برنت نیز در همان سال برنده مسابقه اسلم دانک شد. ریک در لیگ، یک ستاره محسوب می شد ولی برنت با 2 قهرمانی در لیگ دوران موفق بیشتری داشت. 2 فرزند دیگر ریک به نام های جان و درو نیز در NBA سابقه بازی دارند ولی کارنامه برنت از برادرانش نسبتا بهتر است.
ریک هشت بار حضور در آل استار به همراه پنج بار حضور در تیم منتخب NBA و یک قهرمانی در لیگ و یک بار عنوان MVP (ارزشمندترین بازیکن) فینال را در کارنامه اش دارد. ریک قبل از NBA، چهار سال در ABA فعالیت می کرد و موفق شد میانگین 30 امتیاز، 7 ریباند و 4 پاس منجر به گل در هر بازی را از خود به جای گذارد.
برنت بری به راحتی بعد از پدرش بهترین بری محسوب می شود. او در طول این مدت موفق شد با تیم سن آنتونیو اسپرز قهرمان لیگ شود تا برنت و پدرش تبدیل به دومین پدر-فرزندی شوند که موفق به کسب حلقه قهرمانی NBA شده اند.( متیو جورج گوکاس و پسرش اولین پدر-فرزندی هستند که موفق شده اند قهرمان NBA شوند. )
دو فرزند دیگر خانواده بری، جان و درو بری به ترتیب 14 سال و 3 سال در لیگ NBA بازی کردند ولی آنها برخلاف برادر و پدر ستاره شان، بازیکنان معمولی بوده اند.
شاید مهمترین دستاورد خانواده بری در NBA کسب عنوان MVP فینال سال 1975 توسط ریک بری باشد که منجر به قهرمانی او با تیم گلدن استیت وریرز شد.

2. جو و کوبی برایانت
بیشتر طرفداران بسکتبال می دانند که کوبی دو زبانه است و به جز انگلیسی زبان ایتالیایی را نیز به خوبی صحبت می کند که به خاطر بسکتبال بازی کردن پدرش به طور حرفه ای در ایتالیا بود. اما جو برایانت در مراسم درفت سال 1975 حضور داشت و توسط گلدن استیت واریرز در نوبت چهاردهم انتخاب شد و توانست در طول هشت سال فعالیتش، رکورد میانگین 8.7 امتیاز و 4 ریباند در هر بازی را ثبت کند.
کوبی اما نیاز به معرفی ندارد. او جزو 10 بازیکن برتر تاریخ بسکتبال شناخته می شود. کوبی یک بار عنوان MVP، دو بار عنوان MVP فینال و پنج عنوان قهرمانی لیگ NBA را در ویترین افتخاراتش دارد. او توانسته 13 بار در تیم منتخب لیگ و 11 بار در تیم منتخب دفاعی لیگ NBA انتخاب شود.
او در سیزده رویداد آل استار حضور داشت و موفق شد 4 بار عنوان ارزشمند MVP مسابقه اصلی را بدست بیاورد.
این شگفت انگیز است که شما نمی توانید در مورد هر کسی یا هر چیزی که به نوعی به کوبی مرتبط است، بنویسید بدون اینکه تحت تاثیر موفقیت ها و شخصیت کوبی قرار نگیرید.
کوبی و پدرش در مجموع 38 هزار و 895 امتیاز کسب کردند و در صدر امتیاز آورترین پدر-فرزندهای NBA قرار دارند.

3) دل و استفن کری:
استفن کری به عنوان یک شوت زن در بستکبال شهرت ویژه ای دارد و در سبک بازی و قدرت شوت زنی به پدرش شباهت زیادی دارد. پدری که در تمام طول دوران حرفه ای استفن در کنارش بوده و از او حمایت می کند. دل کری به عنوان کسی که بیشترین امتیاز را در تاریخ باشگاه شارلوت هورنتز کسب کرد بازنشست شد (در حال حاضر کمباواکر این رکورد را در اختیار دارد). 
استفن کری در فصل های اخیر همواره نامزد جدی کسب عنوان MVP بوده و قهرمانی اخیر لیگ NBA را در اختیار دارد. او همچنین در تیم منتخب فصل گذشته NBA حضور داشت.
با 29 امتیازی که استفن کری در تاریخ 22 اکتبر فصل جاری مقابل فینیکس سانز کسب کرد مجموع امتیازات خود و پدرش را به 27 هزار و 226 امتیاز رساند تا آنها از رکورد دولف و دنی شیز با 27 هزار و 218 امتیاز عبور کنند و رتبه دوم را به خود اختصاص دهند. این 2 نفر می توانند در صورت ادامه دار بودن دوران ورزشی جادویی استفن به رتبه اول امتیاز آورترین پدر- فرزندهای لیگ تبدیل شوند. آنها دومین ترکیب پدر- فرزندی هستند که موفق شدند هرکدام 10 هزار امتیاز در NBA کسب کنند.
ست کری برادر کوچکتر استفن در حال حاضر در تیم پورتلند تریل بلیزرز عضویت دارد. او به خوبی می داند که دوران ورزشی کری ها شروعی آهسته اما پایانی به یاد ماندنی دارد.

4)مایکل و کلی تامپسون:
همان طور که ممکن است برخی بدانند مایکل تامپسون انتخاب شماره یک مراسم درفت NBA در سال 1978 بود. او توسط تیم پورتلند تریل بلیزرز انتخاب شد و توانست در سال های 1987 و 1988 همراه با تیم لس آنجلس لیکرز قهرمان لیگ شود. فرزندش کلی تامپسون با کسب عنوان قهرمانی در فصل گذشته رکورد پدرش را شکست.
مایکل نزدیک به 14هزار امتیاز و در حدود 7هزار و 500 ریباند تا قبل از بازنشستگی اش در سال 1991 کسب کرد. او زمانی در ترکیب لیکرز هم بازی و حامی کریم عبدالجبار بود و یکی از 4 بازیکن شماره یک درفت در ترکیب لیکرز محسوب می شد.
کلی تا به امروز 10 هزار و727 امتیاز در NBA کسب کرده و همچنان این فرصت را دارد تا رکورد مجموع امتیازهای خود و پدرش را بهبود دهد. کلی به عنوان یکی از بهترین بازیکنان دو طرفه (بازیکنی که هم در فاز حمله و هم در فاز دفاع تبحر دارد ) و یکی از بهترین شوت زن های لیگ شناخته می شود و بیشترین تعداد پرتاب سه امتیازی موفق در یک بازی را در اختیار دارد. کلی در شرایطی آنقدر موفق است که برادر بزرگترش حتی نتوانست به NBA راه پیدا کند.

5. جیمی واکر و جیلن رز
جیمی واکر در طول دهه 70 میلادی در طول 9 سال فعالیتش در لیگ NBA، میانگین 16.7 امتیاز و 3.5 پاس مجر به گل در هر بازی ثبت کرد و در 2 مسابقه آل استار حضور داشت. فرزندش جیلن رز عضو تیم دانشگاهی میشیگان فب فایو بود و مانند دوران دانشگاه در خود لیگ NBA نیز دوران موفقی داشت ولی از او بیشتر به عنوان یکی از اعضای تیم موفق فب فایو در کنار کریس وبر و جووان هاوارد یاد می شود.
آن ها اولین پدر- فرزندی هستند که موفق شدند هر کدام در NBA ده هزار امتیاز کسب کنند. رز در سال 2000 عنوان MIP (بازیکنی که بیشترین پیشرفت را داشته) لیگ را از آن خود کرد. او در آن فصل میانگین 20 امتیاز در هر بازی کسب کرد و موفق شد در کنار رجی میلر در فینال NBA با ایندیانا بازی کند اما در این مسابقه برابر لیکرز باختند.
برخلاف سایر پدر-فرزندهایی که معرفی شدند، رز توسط پدرش پرورش نیافت و جیمی فقط پدر بیولوژیکی وی بود و تنها ژن بسکتبال را از پدرش به ارث برده بود. با این وجود رز دوران ورزشی موفقی داشت و اکنون نیز سفیر اتحادیه بازیکنان بازنشسته NBA است.
از دیگر پدر-فرزندهای سرشناس NBA می توان به داک و آستین ریورز، تیتو و ال هورفورد، جرالد و جرالد جونیور هندرسون، لری و لری جونیور نانس، استن و کوین لاو، تیم و تیم جونیور هارادوی، بیل و لوک والتون، پاتریک و پاتریک جونیور اوینگ و مایکل و اندرو ویگینز اشاره کرد که به اندازه پنج مورد مطرح شده جالب توجه نبودند.Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت