شهامت‌نژاد: 10 بار به عقب برگردم انتخابم بسکتبال است

زمان درج: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ ۱۹:۲۶:۲۱ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

شهامت‌نژاد: 10 بار به عقب برگردم انتخابم بسکتبال است

پیش‌کسوت اصفهانی ورزش بسکتبال در پنجاه و چهارمین گفت‌وگوی خبرگزاری فارس با نام‌آوران ورزش نصف‌جهان از فعالیت خود در این رشته و دلایل افت آن در اصفهان گفت.

به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، رشته بسکتبال از ورزش‌های گروهی است و جزو رشته‌های توپی محسوب می‌شود که طرفداران زیادی در جهان دارد و از ورزش‌های مهیج به حسب می‌آید.

کشور آمریکا مهد ورزش بسکتبال است و اولین بار این رشته در این کشور پدید آمد و در سال 1932 اولین دوره رقابت‌های جهانی بسکتبال با حضور 4 تیم برگزار شد؛ هم‌چنین این رشته که از ورزش‌های دانشگاهی آمریکا محسوب می‌شود در سال 1936 به صورت رسمی وارد بازی‌های المپیک شد.

بسکتبال در جهان جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است و بازی‌های جهانی و المپیکی آن با استقبال گسترده تماشاگران همراه است؛ لیگ حرفه‌ای NBA از بهترین و معتبر‌ترین لیگ‌های بسکتبال در جهان است و سرشناس‌ترین بازیکنان بسکتبال در این لیگ بازی می‌کنند.

در ایران نیز رشته بسکتبال رونق خوبی دارد و تیم ملی از قدرت‌های آسیا محسوب می‌شود اما هیچگاه در میادین جهانی حرفی برای گفتن نداشته است؛ بسکتبال در اصفهان نیز افت چشمگیری پیدا کرده است و موفقیت‌های گذشته کمتر تکرار می‌شوند، از همین رو گپ و گفتی در پنجاه و چهارمین شماره نام‌آوران ورزش نصف‌جهان به سراغ منوچهر شهامت‌نژاد، پیش‌کسوت اصفهانی این رشته رفته‌ایم که این مصاحبه را در زیر می‌خوانید.

با پیشنهاد معلم ورزش بسکتبال را انتخاب کردم

شهامت‌نژاد در خصوص شروع دوران ورزشی خود اظهار داشت: در دبیرستان ادب که بودم با پیشنهاد حسین کلانتر، دبیر ورزشم به سمت این رشته رفتم و جلال امجد نیز دیگر مربی من در این رشته بود؛ از سال 1341 و در باشگاه‌های تربیت و هلال احمر بسکتبال بازی می‌کردم و در سال‌های 1346 تا 50 در باشگاه واحد تهران این رشته را ادامه دادم.

پیش‌کسوت بسکتبال اصفهان افزود: لیسانس تربیت بدنی از دانشگاه تهران دارم و چون رشته‌ام تربیت بدنی بود ورزش را کنار نگذاشتم، از سال 1360 تا سال 84 رئیس هیأت بسکتبال استان اصفهان بودم.

وی در ادامه در مورد مربی‌گری در این رشته نیز گفت: مدرک مربی‌گری بین‌المللی بسکتبال را دارم و در تیم‌های بسکتبال شهرداری اصفهان و ذوب‌آهن اصفهان مربی‌گری کردم که 11 قهرمانی و 2 مقام سومی در لیگ برتر کسب کردم.

شهامت‌نژاد با بردن نام‌هایی چون محسن صادق‌زاده، مسعود انصاری‌مهر، حمید‌رضا مجلسی، حبیب قاسمی، فرزاد کوهیان، احمد رضایی، حسین ایروانی، پیمان صداقت‌نیا، محمد پاکروان، بابک نظافت، مهدی کرمی، مهرداد مدنی، مسعود و خسرو گواهی، سیامک حقیقت، مجاهد ایوبی، احمد ریحان، علی خسروی و رضا و رامین هنرمند خواست از شاگردانش در طی این دوران یادی کند.

تیم آخر شدیم اما به سطح اول بسکتبال کشور رسیدیم

پیش‌کسوت بسکتبال اصفهان با اشاره به  وضعیت بسکتبال اصفهان تصریح کرد: در اولین دوره مسابقه دهه فجر در سال 1360 در اصفهان 2 تیم خارجی و 8 تیم ایرانی رقابت کردند و اصفهان در رده دهم قرار گرفت و از آن‌جا بود که با تلاش و هم‌فکری که انجام شد بعد از 5 سال به سطح اول بسکتبال کشور رسیدیم و دو دهه افتخار‌آفرینی برای اصفهان را در پی داشت.

وی ادامه داد: این شوک به اصفهان وارد شد و با برنامه‌ریزی وضعیت این رشته را بهبود بخشیدیم که هیچ استانی به اندازه اصفهان افتخار در بسکتبال کشور ندارد.

شهامت‌نژاد همچنین بیان کرد: کار کردن در رده‌های پایه بسیار خوب و ارزشمند است که در آینده نزدیک به ثمر خواهد نشست و هیأت بسکتبال اصفهان در حال حاضر در این بخش فعالیت دارد؛ جواد داوری روند خوبی را در پیش گرفته است و امیدوارم بسکتبال اصفهان به جایگاه خودش در کشور بازگردد.

پیش‌کسوتان انتظار خاصی ندارند

پیش‌کسوت بسکتبال اصفهان با بیان این‌که اگر 10 بار دیگر نیز به گذشته بازگردم باز هم بسکتبال را برای فعالیت انتخاب می‌کنم، گفت: وقت زیادی در این رشته صرف کردم و با دوستان همراهی که داشتم به موفقیت رسیدم، فعالیت در بسکتبال خاطرات خوبی را برای من رقم زده است؛ مشکلات و راحتی‌های زیادی در مسیر وجود داشت که همه‌اش به خاطرات شیرین در ذهن من تبدیل شده است که یادآوری آن‌ها نیز شیرین است.

وی در خصوص الگوی ورزشی خود نیز عنوان کرد: مرحوم شب‌انگیز و جلال امجد از پیش‌کسوتان بسکتبال اصفهان بودند که آن‌ها را الگوی خود قرار دادم و در طول دوران ورزشی‌ام از تجربیات و درس‌های آن‌ها استفاده کردم.

شهامت‌نژاد در پایان و در خصوص وضعیت پیش‌کسوتان گفت: پیش‌کسوتان انتظار خاصی از کسی یا جایی ندارند، در دوران ورزش زحمت خود را انجام داده‌اند؛ پیش‌کسوتان همیشه آماده هستند تا تجربه‌ای که به سختی و با زحمات زیادی به دست آمده است را در اختیار سایرین قرار دهند.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت