قاسم کیانی: با زیرکی شاهین‌طبع فیلیپین را بردیم

زمان درج: ۱۳۹۷/۹/۱۴ ۱۰:۲۸:۱۴ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

قاسم کیانی: با زیرکی شاهین‌طبع فیلیپین را بردیم

کارشناس بسکتبال ایران با تمجید از عملکرد تیم ملی ایران برابر فیلیپین گفت: با زیرکی مهران شاهین طبع برنده این مسابقه شدیم.

قاسم کیانی در گفت و گو با ایسنا، درباره عملکرد تیم ملی بسکتبال ایران برابر فیلیپین اظهار کرد: به نظرم ما در این مسابقه با زیرکی مهران شاهین طبع توانستیم برنده باشیم. در بسکتبال نیمه مربیان خیلی موثر است. در استراحت بین دو نیمه است که مربیان موارد فنی را اعلام می کند و این زمان می تواند برنده دو تیم هم سطح را مشخص کند. حتی برنامه بین نیمه می تواند تیمی که درصدی از حریفش ضعیف تر هم هست را نیز برنده کند اما زمانی اتفاق می افتد که در کنار مسائل فنی، این زیرکی هم باشد.

کارشناس بسکتبال ایران ادامه داد: مهران شاهین طبع باهوش عمل کرد. دفاع ما چند سال است که در آسیا بهترین است. تیمی هم که نیروی جوان دارد در دفاع بهتر می شود چون دوندگی اش بیشتر می شود. شاهین طبع در نیمه اول تمام توان دفاعی ایران را نشان نداد که اگر نشان می داد فیلیپین برایش برنامه ریزی می کرد. این موضوع باعث شد حریف برنده به رختکن برود.

او افزود: در رختکن تیم برنده اکثرا مربی حرف خاصی ندارد و بیشتر می گوید که بازیکنانش روند را حفظ کنند و جزییات را بیان می کند. مربی تیمی که عقب است برنامه ریزی می کند. در آن ۱۵ دقیقه بین دو نیمه که بازیکنانش استرس را هم پشت سر گذاشته اند به خوبی خواسته هایش را عنوان می کند.

مربی تیم ملی جوانان در سال ۲۰۱۲، همچنین گفت: فکر می کنم تیم ملی ما از نظر نیرو با حریفش برابر بود. مطمئن هستم اگر برتری هم بود برای حریف بود چون میزبان بودند. شاهین طبع توان اصلی تیم یعنی دفاعش را برای نیمه دوم گذاشت و از کوارتر سوم فشار را شروع کرد. در کنارش از بازی نزدیک به سبد که تمرکز دفاع حریف را برهم می زند استفاده کرد. ضد حمله و نفوذ دفاع فیلیپین را تخریب کرد و این در شرایطی بود که بازهم درصد زیادی از موقعیت هایمان را گل نکردیم. ما با برنامه مهران شاهین طبع در نیمه دوم توانستیم فیلیپین را ببریم.

پیشکسوت بسکتبال درباره بازیکنان تیم ملی نیز بیان کرد: به نظرم با تیمی که در این مسابقه داشتیم به بردی ارزشمند دست پیدا کردیم. بازیکنان به خوبی مدریریت شدند و برنامه اصلی نیز در نیمه دوم رو شد. به نظرم بازیکنان ما مثل همیشه بودند. محمد جمشیدی و بهنام یخچالی که از ترکیب اصلی تیم در زمین حضور داشتند همیشه انقدر خوب بوده اند. باقی هم نیمکت نشین های سابق بودند که در این مرحله به عنوان بازیکن اصلی وارد زمین شدند و مثل همیشه بازی کردند.

او درباره پنجره ششم انتخابی جام جهانی اظهار کرد: بچه ها زحمت کشیدند و عملکرد خوبی در این مسابقه داشتند اما معتقدم که علاقه مندان به بسکتبال می خواهند در این پنجره ستاره ها را ببینند. ما کمتر میزبانی داشتیم و ستاره ها را کمتر دیده ایم. حق طرفداران بسکتبال است که ستاره ها را ببینند و حق ستاره ها هم هست که بعد از یک عمر زحمت کشیدن در تیم ملی باشند و برابر تماشاگران بازی کنند. امیدوارم ماجرا به طوری مدیریت شود که بازیکنان بیایند و بازی کنند. من وارد اختلاف ها نمی شوم.  یکسری از بازیکنان این مرحله نبودند اما مرحله بعد باشند.

کیانی درباره جام جهانی نیز گفت: قضیه جام جهانی فرق دارد. ستاره ها حتما باید در این تورنمنت باشد. ما در دو دوره جام جهانی در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ حضور داشتیم و اکنون درست نیست بگوییم که هدف رفتن به جام جهانی است. مثل فوتبال باید به دنبال عملکرد و نتیجه بهتر باشیم. شاید فوتبال مثل دوره های قبل نتیجه گرفت اما همه از عملکرد تیم راضی بودد. حتی اگر اتفاق هایی نمی افتاد شاید تیم ملی به مرحله بعد صعود می کرد. با این حال همه را راضی کردند. نظرم این است که باید برای جام جهانی تمام توان بسکتبال را در اختیار داشته باشیم. بنابراین ستاره ها باید باشند. قطعا می آیند و همکاری می کنند. به هر حال تعداد تیم های جام جهانی زیادتر شده و انتظار می رود که بهتر نتیجه بگیریم.

او درباره صحبت های مسوولان فدراسیون مبنی بر جوانگرایی نیز بیان کرد: جوانگرایی خیلی خوب است و همیشه خودم طرفدارش بودم اما برای جام جهانی و المپیک باید بهترین ها در هر شرایطی اعزام شوند. هم حق آنها است که یک عمر زحمت کشیده اند هم اینکه بسکتبال به حضورشان نیاز دارد.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت