دلایل عجیب برای یک رای انضباطی/ لیگ‌برتر چطور به جاکارتا وصل شد؟

زمان درج: ۱۳۹۷/۸/۱۵ ۱۴:۵۷:۱۸ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

دلایل عجیب برای یک رای انضباطی/ لیگ‌برتر چطور به جاکارتا وصل شد؟

رای صادره برای شکایت هروس آوانسیان از مهران شاهین طبع توسط کمیته انضباطی فدراسیون بسکتبال نکات قابل توجهی دارد که به نظر می‌رسد نیاز به بررسی بیشتر دارد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در پایان مسابقات فصل گذشته لیگ برتر بسکتبال بود که صحبت‌های جنجالی مهران شاهین‌طبع، سرمربی وقت پتروشیمی بندرامام که تیمش نتوانسته بود در لیگ سوم شود، حواشی زیادی را در بسکتبال کشور ایجاد کرد و فدراسیون نیز با وجود شکایت آوانسیان مدت‌ها در این زمینه کاری انجام نداد و مسئولان آن هم اظهار نظری نداشتند تا اینکه سرانجام پس از گذشت 9 ماه روز گذشته این حکم اعلام شد.

در رای صادره نه تنها شکایت آوانسیان از شاهین طبع رد شده بلکه این داور محکوم و تذکر نیز دریافت کرده و در سوی مقابل شاهین‌طبع که سرمربی فعلی تیم ملی است به دلیل همکاری با فدراسیون مستحق تخفیف دانسته شده و باستناد بند 1 ماده 8 آیین نامه انضباطی به یک تذکر شفاهی بسنده شده است.

در این رای آمده است: «وجود برخی روابط نامتعارف و شبه برانگیز بین آقای هروس آوانسیان و برخی از داوران لیگ (از قبیل تماس تلفنی یا ارتباط پیامکی، ملاقات در محل اقامت داوران، سوار کردن داوران به ماشین شخصی و همچنین راه اندازی گروه تلگرامی و نظر سنجی برای انتخاب داوران برای بازیهای آسیایی جاکارتا و کم اهمیت جلوه دادن جایگاه و اختیارات قانونی کمیته داوران و به طور کلی مداخله در امور و وظایف این کمیته علی­رغم فقدان سمت رسمی یا اعطا اختیار و مسئولیت نظارت فنی در عملکرد داوری مسابقات لیگ از سوی مراجع ذیصلاح در سطح ملی و بین المللی و ...) را فارغ شدت و ضعف و میزان اثرگذاری در عملکرد آنان، احراز و اظهارات آقای شاهین طبع را در همین حد، محمول بر صحت تلقی کرده و شکایات آقای آوانسیان را علیه وی غیر وارد تشخیص می‌دهد.»

کمیته انضباطی در حالی این موارد را اعلام کرده است که مشخص نیست فینال لیگ برتر بسکتبال چه ارتباطی به بازی‌های آسیایی و ایجاد گروه تلگرامی دارد! آوانسیان طبق مسئولیتی که در کنفدراسیون بسکتبال آسیا دارد، داوران را برای این رقابت‌ها انتخاب می‌کند و طبق گفته خودش نه تنها کمیته انضباطی بلکه فدراسیون نیز نمی‌تواند دخالتی در این زمینه داشته باشد.

نکته بعدی که در رای صادره وجود دارد اینکه اگر داوران تحت تاثیر رفتارهای هروس آوانسیان و صحبت‌های وی قرار گرفته و به ضرر یا سود تیمی سوت زده‌اند چرا برای آنها کمیته انضباطی تشکیل نشده و با آنها برخوردی صورت نگرفته است؟ آیا ارتباط با داوران توسط کسی که سال‌ها در بسکتبال قضاوت کرده و رئیس کمیته داوران کنفدراسیون آسیا هم بوده است نشانه تضعیف جایگاه کمیته داوران فدراسیون تلقی می‌شود؟ 

مطالب مطرح شده در رای کمیته انضباطی نه تنها منطقی به نطر نمی‌رسد، بلکه توهینی به جامعه داوران است که نباید با کسی ارتباط داشته باشند و اگر با کسی تلفنی یا حضوری صحبت کنند، حتما مشکلاتی به وجود می‌آید!

به نظر می‌رسد این پرونده نیاز به بررسی بیشتر داشته و حالا چطور پس از گذشت 9 ماه چنین رایی که تعجب جامعه بسکتبال را هم در پی داشته است، صادر می‌شود، مشخص نیست.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت