به‌زودی رقیب جدی کشورهای آسیایی می‌شویم

زمان درج: ۱۳۹۷/۸/۱۲ ۱۵:۴۹:۵۵ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

به‌زودی رقیب جدی کشورهای آسیایی می‌شویم

تهران- ایرنا- سرمربی تیم بسکتبال دختران زیر 18 سال ایران گفت: با افزایش قدرت فردی و تیمی و خودباوری بازیکنان به زودی به رقیب جدی کشورهای آسیایی بدل می شویم.

به گزارش ایرنا، تیم بسکتبال دختران زیر 18 سال ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا که به میزبانی هند برگزار شد به عنوان پنجمی دست یافت.
شاگردان افسانه حسن نایبی 2 پیروزی مقابل گوام و سنگاپور در مرحله مقدماتی کسب کردند و با شکست مقابل میزبان رقابت ها یعنی هند به عنوان تیم دوم گروه به مرحله بعدی رقابت ها رسیدند. اما در این مرحله با 2 شکست پیاپی مقابل قزاقستان و سنگاپور به جایگاه پنجمی بسنده کردند.
تیم بسکتبال دختران ایران با میانگین سنی 17 سال در این رقابت ها شرکت کرد و حتی بازیکن 15 ساله کشورمان هم در این تورنمنت وارد میدان شد. نکته ای که پیش از اعزام به مسابقات در دستور کار کادر فنی قرار گرفته بود تا از همه بازیکنان در این مسابقات استفاده کنند. اقدامی که هدفش افزایش سطح خودباوری بازیکنان نوجوان و جوان و همچنین بالا رفتن تجربه آن هاست.
حسن نایبی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا از دستاوردهای مهم این اعزام برای بسکتبال زنان ایران و چشم انداز این رشته برای تبدیل شدن به رقیب کشورهای آسیایی گفت. 
متن کامل این گفت و گو را در زیر می خوانید: 

** ایرنا: برای نخستین بار در 41 سال اخیر دختران بسکتبالیست ایرانی در چنین تورنمنتی حاضر شدند . چطور بود؟
حسن نایبی: همان طور که همه اهالی این رشته می دانند این اعزام بعد 41 سال صورت گرفت و قطعا چنین اعزامی تاثیر بسیار زیادی روی رشد کیفی و حتی کمی بسکتبال زنان ایران خواهد داشت. از طرف دیگر کمک می کند بازیکنان بااستعدادی که پتانسیل بالایی دارند در سطح آسیا دیده شوند و به چشم بقیه کشورها بیایند. تجربه بسیار خوبی بود که با تکرارش می توانیم شاهد تغییرات چشم گیری باشیم.

** ایرنا: تیم زیر 18 سال ایران با تغییراتی نسبت به سال گذشته راهی این رقابت ها شد.
حسن نایبی: بله در سال گذشته رده نوجوانان بازی می کرد و امسال با تغییری در ترکیب آن تیم، تیم جوانان تشکل شد. هفت نفر از بازیکنان پارسال در تیم ماندند و پنج بازیکن اضافه شدند.

** ایرنا: در طول بازی ها همه بازیکنان وارد میدان شدند. هدف شما از بازی دادن به همه بازیکنان چه بود؟
حسن نایبی: در طول بازی ها هدف ما این بود که همه 12 بازیکن فرصت حضور در میدان را داشته باشند چون فعلا قرار نیست به فکر نتیجه باشیم. البته که نتیجه هم مهم است اما موضوع مهم تر ارتقای سطح این بازیکنان است که بیشتر آن ها برای نخستین بار حضور در میدانی بین المللی را تجربه می کنند. این بازیکنان ابتدا نیاز دارند به خودباوری برسند تا در چنین مسابقاتی توانایی ارائه داشته هایشان را دشته باشند. 

** ایرنا: نکته جالب اینکه عملکرد یک بازیکن ایرانی هم به شدت مورد استقبال سایت فدراسیون بین المللی بسکتبال (فیبا) قرار گرفت.
حسن نایبی: شاید کمتر کسی بداند چه استعدادهایی در این رشته حضور دارند. فاطمه آقازادگان، نگین رسولی و زینب غفاری بازیکنانی بودند که در این تورنمنت حسابی دیده شدند. عملکردشان واکنش های مثبت زیادی به همراه داشت و حتی سایت فیبا هم به آن ها اشاره کرد. با وجود اینکه مدت کوتاهی است دختران بسکتبالیست ایرانی وارد میادین بین المللی شدند اما هر بار که به یک مسابقه اعزام می شوند خودشان را به خوبی نشان می دهند. به همین دلیل هم امید است که دختران ما بتوانند در کوتاه ترین مدت ممکن به جایگاهی درخور دست یابند و این موضوع همان دستاوردی است که بسکتبال زنان ایران به دنبال آن است.

** ایرنا: پنجم آسیا شدید ولی این تازه ابتدای راه است. برنامه تان برای ادامه این مسیر چیست؟
حسن نایبی: کادر فنی و بازیکنان حدود 2 ماه با هم کار کردند و در نهایت 12 نفر انتخاب شدند. همه تلاش این است به جایگاهی که حق واقعی بسکتبال زنان ایران است برسیم. بهترین جایگاهی هم که فعلا باید در پی دستیابی به آن باشیم ارائه مطلوب مهارت ها و نشان دادن دانش بسکتبال خودمان به کشورهای آسیایی است. سکو و مدال حتما جزء چشم اندازهایمان است اما فعلا باید تمام توانمان را روی افزایش قدرت های فردی و تیمی، افزایش خودباوری و اعتماد به نفس بازیکنان و همچنین بالا بردن تجربه آن ها بگذاریم تا در آینده کوتاه مدت به رقیبی جدی برای کشورهای آسیایی بدل شویم.Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت