وضعیت خوب تیم ملی و رفاقت بی‌نظیر ملی‌پوشان

زمان درج: ۱۳۹۲/۴/۲۹ ۵:۳۱:۵۷ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

وضعیت خوب تیم ملی و رفاقت بی‌نظیر ملی‌پوشان

ملی‌پوش بسکتبال ایران می‌گوید رفاقت و صمیمیت ویژگی اصلی تیم ملی است که می‌تواند در مسیر قهرمانی آسیا به ملی‌پوشان کمک زیادی کند.

به گزارش مرآت ،

پس از قهرمانی تیم ملی ایران در جام ویلیام جونز در سال 2011 بسکتبال ایران سامان ویسی را به دلیل مصدومیت از دست داد. این بازیکن پست یک و دو نزدیک به یک سال از میادین دور بود. از فصل قبل لیگ برتر نیز با پیراهن فولاد ماهان دوباره بازی‌هایش را به طور جدی آغاز کرد. با حضور در ماهان دوباره به تیم ملی دعوت شد و حالا در ترکیب 16 نفره "بچیروویچ" قرار دارد. سامان ویسی که دوباره با تیم ملی قهرمان جام ویلیام جونز شده این بار با سلامت کامل برگشته و تیم ملی را در قهرمانی آسیا آماده می‌کند. او در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روی وضعیت خوب تیم ملی و رفاقت بی‌نظیر ملی‌پوشان تاکید می‌کند.

گفت و گوی ایسنا با سامان ویسی را در ادامه می‌خوانید:

* جزو 12 نفر اعزامی برای قهرمانی آسیا انتخاب شدید. از دو سال پیش تاکنون وضعیت چطور گذشت؟

- با ثبت قرارداد با تیم ماهان تمرین‌هایم را به طور جدی آغاز کردم. همان زمان کادر فنی تیم ملی از من خواست به اردوی ویلیام جونز و آدیداس کاپ ترکیه به تیم کمک کنم. در آن زمان اصلا آماده بازی نبودم. در تمرین‌ها نیز شرکت کردم اما به مربیان گفتم که آماده نیستم. با حضور در لیگ و تمرین‌های خوبی که در باشگاه ماهان داشتم کم‌کم به وضعیت ایده‌آل نزدیک شدم. سلامتی‌ام را به دست آورده‌ بودم و بازی می‌کردم . کادر فنی تیم ملی نیز برای قهرمانی آسیا از من دعوت کرد. تا در اردوی ترکیه به تیم اضافه شدم و کار کردم. در ویلیام جونز نیز همه چیز خوب پیش رفت و حالا انتخاب شده‌ام. این اتفاق خوبی برایم است، چرا که دوباره افتخار پوشیدن پیراهن کشورم را به دست آورده‌ام. افتخار می‌کنم در این سن دوباره در بین 12 نفر اصلی تیم ملی هستم.

* اردوی ترکیه چطور بود؟

- از همه نظر خوب بود. من در ترکیه به بچه‌ها پیوستم. ملی‌پوشان آماده بودند و شرایط تیم فوق‌العاده‌ به نظرم آمد. در ترکیه بچه‌ها خیلی شاداب و با انگیزه کار کردند و مسابقه‌های خوبی داشتند.مسابقه‌های تدارکاتی و برنامه‌های تمرینی باعث شد هماهنگی و آمادگی تیم بالاتر برود. واقعا اردوی راضی کننده‌ای بود.

* جام ویلیام جونز هم با قهرمانی تیم به پایان رسید. این تورنمنت چطور بود؟

- پس از برنامه‌های خوبی که در ترکیه سپس در ایران داشتیم آماده مسابقه بودیم. باید در رقابت پرفشار قرار می‌گرفتیم تا هم خودمان را محک بزنیم و هم در شرایط نبرد قرار بگیریم. ویلیام جونز فرصت خوبی بود. همه حریفان با ترکیبی کامل وارد میدان می‌شدند که خدا را شکر برابر همه برنده شدیم. به نظر من در این تورنمنت نقاط قوت و ضعف‌مان را شناختیم که باعث شد کامل‌تر شویم. از طرف دیگر وضعیت تیم‌های آسیایی را نیز دیدیم. نکته مهم این بود که چند رقابت پیاپی داشتیم و بچه‌ها از نظر فنی و بدنی در موقعیت قهرمانی آسیا قرار گرفتند.

* وضعیت تیم را چطور دیدید؟

- شرایط خوب است. همدلی مثال زدنی در تیم ملی وجود دارد. شاید باور نکنید تاکنون آنقدر تیم و بازیکنان را نزدیک به هم و خوب ندیده بودم. تمام اشتباه‌ها و اتفاق‌ها فراموش شده و حالا همه می‌دانیم که قهرمانی در آسیا حق ماست و باید به آن برسیم. همه آماده‌ایم تا به این هدف برسیم. نکته جالب اینجاست در شرایطی که صمیمیت و رفاقت در تیم ملی موج می‌زند، یک رسانه مطلبی کاملا دروغ از تیم ملی می‌نویسد.

* همان رسانه از خودش دفاع کرد و این مساله را به طور کامل شکافت.

- این موضوع کاملا کذب بود. من به عنوان یکی از ملی‌پوشان چنین چیزی در تیم ندیدم. همه رفیق هستیم و زمانی که این مطلب را دیدم شوکه شدم. زمانی این مطلب نوشته شد که بچه‌ها رقابتی استثنایی را پشت سر گذاشتند. چطور می‌توان پیش از رقابتی مهم این حاشیه‌ها ایجاد شود. واقعا در این فضا تیم تحت تاثیر قرار گرفت و این اتفاق‌ها به تیم ضربه می‌زند. رسانه‌ها باید در این مدت از تیم حمایت کنند نه این که قبل از قهرمانی آسیا تخریبمان کنند. به نظر من این اتفاق می‌توانست به کل تیم ضربه بزند.

*از رفاقت دو تیم صحبت کردید. رابطه بین ملی‌پوشان چقدر در فضای تیم تاثیر گذاشته است؟

- واقعا همه شاداب هستیم. همه مصمم‌اند تا در کنار هم مبارزه کنند. همه آماده‌ایم و تنها به پیروزی تیم کمک می‌کنیم. فرق ندارد 40 دقیقه‌ بازی کنیم یا بازی نکنیم، بلکه تنها هدفمان قهرمانی است. در بازی آخر در جام ویلیام جونز خود من بازی نکردم، اما از عملکرد خوب هم پستی‌ام خوشحال بودم. تیم ملی 12 بازیکن دارد که همه در کنار هم مبارزه می‌کنند. این 12 نفر در شرایطی انتخاب شده‌اند که ما بازیکنان دیگری هم داریم، اما تنها 12 نفر می‌توانند وارد ترکیب شوند. از این 12 نفر هم تنها پنج نفر در میدان هستند. با این شرایط هدف همه سربلندی ایران است. خدا را شکر ملی‌پوشان به این رشد فکری رسیدهاند و تفکرشان تنها خدمت به تیم است. همه می‌دانیم که یک تیم هستیم و در کنار هم به موفقیت می‌رسیم. چه بازیکنان اصلی و چه جایگزین‌ها توانایی بالایی دارند و می‌توانند در کنار هم بی رقیب باشند.

* بین ترکیب اصلی و نیمکت فاصله نیست؟

- خیر. وضعیت کنونی خوب است. جوانان باید از بزرگسالان یاد بگیرند چرا که این اسکلت تیم دو، سه سال دیگر وجود دارد و دیگر ملی‌پوشان کم‌کم باید پا جای بزرگان بگذارند.

* حریفان آسیای را چطور می‌بینید؟

- حقیقتاً اطلاعی از وضعیت چین ندارم. کره‌جنوبی تیم بسیار خوبی است. آنها حمله خطرناکی دارند. از نظر دفاعی ضعیف هستند، اما حمله‌های خطرناکی دارند. باید با این شناخت به مصاف‌شان برویم و نمایش خوبی داشته باشیم. البته ما در خط دفاع خیلی خوب هستیم و می‌توانیم حمله‌های آنها را کنترل کنیم. باید با دفاع منسجم موقعیت سازی کنیم و در حمله‌هایمان نیز موفق باشیم. چین تایپه نیز در جام ویلیام جونز عملکرد خوبی داشت و می‌تواند در قهرمانی آسیا نمایش قابل قبولی داشته باشد.

* تیم‌های عربی را چطور می‌بینید؟

- تیم‌های عربی فیزیکی هستند و از نظر بسکتبالی شبیه ما دارند. با تبعه کردن بازیکنان خارجی سعی دارند نقاط ضعف‌شان را پر کنند. اردن "جیمی باکتر" را جذب کرده و لبنان نیز از "لورن وودز" استفاده می‌کند.

* این اتفاق کار ایران را دشوارتر نمی‌کند؟

- با تبعه شدن خارجی‌ها سطح رقابت‌ها بالا می‌رود . انگیزه ما بیشتر می‌شود تا برابر حریفان بهتر به میدان برویم.

* هم گروهی با دو مدعی را چطور ارزیابی می‌کنید؟

- اگر هدف ما قهرمانی است. نباید به گروه و حریفان توجه کنیم. باید به دنبال پیروزی در تمام مسابقات باشیم. ملی‌پوشان، کادر فنی و فدراسیون برای قهرمانی برنامه‌ریزی کرده است . ما برای قهرمانی در آسیا هزینه ‌کرده‌ایم. هدف تیم ملی قهرمانی در آسیا است تا گامی بلند برای جام جهانی 2014 برداریم.

* ویژگی اصلی تیم ملی را در چه می‌بینید؟

- اتحاد، همدلی و حس جنگندگی تیم فوق‌العاده‌ است. همه می‌دانیم در بازی برای ما یک جنگ کامل است و برای پیروزی در آن آماده‌ایم. تاکنون این‌قدر رفاقت در تیم ملی ندیده بودم. امیدوارم با همین رفاقت و یکدلی قهرمان شویم و به جایگاه اصلی‌مان در آسیا برسیم. مطمئنم این قهرمانی مردم ایران را خوشحال خواهد کرد و دوباره بسکتبال در کانون توجه قرار خواهد گرفت

ایسنا

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت