بار مسووليت همه ايراني ها را روي دوش خود احساس مي كند.

زمان درج: ۱۳۹۲/۴/۲۵ ۹:۵۸:۳۲ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

بار مسووليت همه ايراني ها را روي دوش خود احساس مي كند.

وي چندي پيش در مرحله دوم «درفت» (ياركشي) ليگ NBA در سال ۲۰۱۳ ابتدا به تيم واشنگتن ويزاردز پيوست و سپس توسط اين تيم به فيلادلفيا سونتي سيكسرز منتقل شد تا بعد از حامد حدادي دومين بازيكن ايراني اين ليگ باشد.
كاظمي كه حضور در معتبرترين رقابت هاي بسكتبال جهان را چيزي بيش از پيشرفت شخصي خود مي داند، در اين باره به سي.ان.ان گفت:من فقط اين كار را به خاطر خودم و خانواده ام انجام ندادم بلكه همه مسووليت ايران را روي دوش خودم دارم.
اين بازيكن ۲۳ ساله افزود:بيشتر براي كشورم هيجان زده شدم. براي كودكاني كه بسكتبال بازي مي كنند و روياي حضور در NBA را دارند. مي خواهم به آنها نشان بدهم كه رسيدن به اين رويا غير ممكن نيست.
او كه در ۹ سالگي عاشق بسكتبال شد، وقتي در اصفهان بود تمام روز را بيرون از منزل بسكتبال بازي مي كرد و مزاحم همسايه مي شد.
رويا كاظمي مادر ارسلان در اين خصوص گفت:او عاشق بسكتبال بود.هر روز بازي مي كرد. در حياط پشتي خانه يك حلقه بسكتبال برايش نصب كرديم و اولين توپ بسكتبال را من برايش خريدم.
سي.ان.ان در ادامه آورده است:درظرف سه سال ارسلان به يك ستاره نوظهور در تيم ملي جوانان ايران تبديل شد و در شانزده سالگي در كنار افرادي بازي مي كرد كه خيلي از او بزرگتر بودند تا اينكه استعداد او چشم مردي را گرفت كه زندگي وي را تغيير داد و ترغيبش كرد تا به آمريكا برود.
كاظمي به عنوان اولين بازيكن ايراني كه توسط يك تيم NBA ياركشي شده است، ادامه داد: براي رسيدن به اينجا خيلي تلاش كردم و اكنون بايد حتي سخت تر از گذشته مبارزه كنم. كار راحتي نيست ولي براي من مثل همان روزي است كه براي اولين بار وارد آمريكا شدم.
سفر كاظمي از مسابقات قهرماني غرب آسيا در سال ۲۰۰۷ آغاز شد. جايي كه او با ريباندها و مهارت هاي دفاعي فوق العاده اش دربازي مقابل سوريه توجه انتوني ابراهيم كارشناس واستعدادياب تگزاسي بسكتبال را به خود جلب كرد.
ابراهيم درمورد ارسلان گفت: وقتي تيم او توپ را درنيمه زمين ازدست مي داد، ارسلان با سرعت توپ را دنبال مي كرد تا شوت حريف را دفاع كند.
ارسلان از آن دسته بسكتبال دوستاني است كه هرجمعه مسابقات NBA را در ايران تماشا مي كرد.
ابراهيم هم در زماني كه بسياري از استعدادياب ها خطر رفتن به خاورميانه براي كشف استعدادهاي جوان را به جان نمي خريدند، اغلب به اين منطقه مي آمد تا ورزشكاران خوش آتيه را با خود به آمريكا ببرد.
وي كه اصالتي لبناني داردبه كشورهايي توجه مي كرد كه همكارانش علاقه چنداني به آنها نداشتند.
ابراهيم اظهار داشت:گفتنش سخت بود. وقتي در مورد كاظمي صحبت مي كردم، ديگران به من مي گفتند «چي؟ يك ايراني كه مي تواند بازي كند؟ در مورد چه حرف مي زني؟»
ابراهيم از توانايي ورزشي چنين ورزشكاراني استفاده مي كرد تا براي آنها بورسيه تحصيلي در مدارس آمريكا بگيرد.
وي ادامه داد:هدف من هميشه تحصيل اين بچه ها در كنار بسكتبال بود.اما وقتي استعداد ارسلان را ديديم. گفتم يك دقيقه صبر كنيد. او مي تواند يك بازيكن حرفه اي شود.
ابراهيم سپس فيلم بازي كاظمي را به يكي از دوستانش كه سرمربي تيم ملي لبنان بود نشان داد و هر دو به اين نتيجه رسيدند كه ارسلان بايد در سطح بالاتري بازي كند.
وي اين موضوع را با والدين ارسلان در ميان گذاشت ولي آنها به دليل تنش هاي سياسي بين ايران و آمريكا ابراز نگراني كردند.
كاظمي خودش تصديق كرد:راستش خودم هم نمي خواستم به آمريكا بروم. ولي به تنهايي رفتم. تمام دوستان در ايران بودند. جايي كه مي رفتم را نمي شناختم و چيزي از زندگي در آنجا نمي دانستم.
اعتماد به ابراهيم در كنار فرصت تحصيل و بازي در آمريكا، ارسلان را راضي كرد.
چالش بعدي دريافت ويزاي دانشجويي بود. كه شش ماه طول كشيد. بالاخره ارسلان در فوريه ۲۰۰۸ وارد آمريكا شد. او كه هنوز زبان انگليسي را نمي دانست هفت ساعت در فرودگاه توسط مأموران مهاجرت بازجويي شد.
ارسلان در خاطرات خود از آن زمان گفت: آنها از من مي پرسيدند كه اينجا چكار مي كنم؟ آيا تروريست هستم؟ و يا آيا قصد خرابكاري دارم؟
وي در ماه هاي نخست ورودش به آمريكا، هر روز با مادرش صحبت مي كرد تا كمي از احساس غربتش كم شود.
او در اين باره گفت: واقعا برايم سخت بود. زبانم خوب نبود و به قدري احساس غربت مي كردم كه لپ تاپم همه جا با خودم مي بردم تا با مادرم صحبت كنم. به طوريكه به من لقب «پسر لپ تاپي» را داده بودند.
ابراهيم هم از آن دوران يادآور شد: خيلي بد بود. او در اتومبيل، در فروشگاه و در سالن ورزشي هم با اسكايپ صحبت مي كرد. تا اينكه يكبار به او گفتيم ديگر كافي است با مادرت خداحافظي كن و لپ تاپت را كنار بگذار.
دوري از خانه سخت بود اما كاظمي با عملكرد خوبش موفق شد توجه مربيان كالج را به خود جلب كند تا جايي كه هنگام فارغ التحصيلي تعدادي از تيم هاي كالج خواستار به خدمت گرفتن او شدند و پيشنهادهاي بورسيه بسياري ازآمريكا برايش آمد.او در نهايت دانشگاه رايس در هوستون را انتخاب كرد. جايي كه علاوه بر ابراهيم، ايراني هاي بسياري در آن زندگي مي كنند.
ارسلان در مدت سه سالي كه آنجا بود، خوش درخشيد و در جمع سه ريباندر برتر قرار گرفت. اما مدتي بعد مسائلي پيش آمد كه قبل از ترك ايران نگرانش بود.
او بعد از يك سال به درخواست خودش جواز انتقال به اورگان را دريافت كرد اما گفته مي شود مدير ورزشي رايس در اظهارات موهني در مورد مسلمان بودن ارسلان مطرح كرد.
كاظمي كه نخواست جزييات اظهارات او را بگويد، تأكيد كرد: او چيزهايي گفت كه موجب ناراحتي من شد. من سال بسيار خوبي را پشت سر گذاشته بودم و مي خواستم بدون نگراني در مورد حرف هاي او تمام توجهم را به بسكتبال متمركز كنم.
اما ريك گرينزپن مدير ورزشي رايس كه از آن زمان اين كالج را ترك كرده است، تمامي اين اتفاقات را تكذيب كرده است.
كاظمي در اورگان زمان بيشتري براي بازي پيدا كرد و به يكي از بازيكنان محبوب اين تيم تبديل شد.
وي گفت:دراورگان باورزشكاران همانند افرادمعروف رفتارمي شود.انگار درخانه بازي مي كردم. شنيدن صداي مردمي كه نام تو را فرياد مي زنند، حس فوق العاده اي است. هواداران ارسلان نه تنها شيفته بازي هاي فوق ستاره در زمين بسكتبال خود بلكه عاشق صورت ريش دارش هم شده بودند.به همين خاطر دانشجوها درهنگام مسابقات در حمايت از بازيكن محبوب خود ريش مصنوعي روي صورت خود مي گذاشتند.
عملكرد خوب كاظمي تيم اورگان را در اولين تجربه حضور اين تيم در مسابقات NCAA از سال ۲۰۰۸ به سيد ۱۲ رساند. اورگان با وجود اين رقابت براي رتبه نخست مجموع را به تيم لوييس ويل قهرمان مسابقات واگذار كرد.
كاظمي به قدري خوب بازي كرد كه مورد توجه استعدادياب هاي NBA قرار گرفت.
او دو هفته بعد در جشن فارغ التحصيلي اش شركت نكرد تا به دعوت يكي از چندين تيم NBA در ياركشي حضور يابد. مادر و خواهرش هم با دريافت ويزاي موقت در آن مراسم شركت كردند تا ارسلان را غافلگير كنند.
ارسلان درياركشي ابتدا در دور دوم توسط واشنگتن ويزارد انتخاب و ساعاتي بعد به فيلادلفيا منتقل شد.
ابراهيم در اين باره گفت: ارسلان ابتدا باورش نمي شد. ولي به او اطمينان دادم كه واقعيت دارد. او نتيجه شش سال تلاشش را گرفت و مي تواند الگوي خوبي براي فرزندان سرزمينش باشد.
Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت