می‌توانیم جزو پنج تیم برتر بسکتبال جهان باشیم

زمان درج: ۱۳۹۲/۴/۲۵ ۹:۴۹:۲ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

می‌توانیم جزو پنج تیم برتر بسکتبال جهان باشیم

سرمربی تیم ملی بسکتبال جوانان درباره عملکرد شاگردانش در جام جهانی صحبت کرد و گفت: جام جهانی درس بزرگی برای بسکتبال بود.

 

مهران حاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره عملکرد جوانان در جام جهانی و تجربه این رقابت بزرگ، اظهار کرد: تیم ملی در گروهی قرار داشت که میزبان رقابت‌ها در آن به دنبال استفاده از موقعیت میزبانی‌اش بود. جمهوری چک خودش را با ایران هم گروه کرده بود تا بتواند به عنوان تیم سوم به مرحله بعدی صعود کند، اما با غیرت و تلاش جوانان ایران مواجه شد. ایران در نخستین مسابقه آرژانتین را شکست داد و صعودش به مرحله بعدی را قطعی کرد.

 

اجازه تمرین در سالن 20 هزار نفری را نداشتیم

 

سرمربی تیم ملی جوانان ادامه داد: پیش از مسابقات می دانستیم چک با برنامه‌ریزی وارد رقابت می‌شود. آنها به خوبی از شرایط میزبانی‌شان استفاده کردند. حتی اجازه تمرین در سالن 20 هزار نفری را نداشتیم و به یکباره برای نبرد با چک وارد آن شدیم. آن جو سنگین و فشار تماشاگران برای این بود تا میزبان بتواند ایران را شکست دهد و راهی مرحله بعد شود. با این حال باز هم ملی‌پوشان با تمام استرس و فشاری که داشتند جنگیدند و اجازه ندادند حریف به هدفش برسد. ما در این مسابقه آمار ضعیفی داشیتم و دلیلش جنگ روانی بود که حریف برایمان ساخت ، اما با این حال باز هم موفق شدیم و به مرحله بعدی رسیدیم.

 

سرمربی فصل گذشته تیم بسکتبال پتروشیمی با اشاره به مرحله بعدی جام جهانی جوانان به ایسنا گفت: به نظر من جوانان برابر اسپانیا و کرواسی عملکرد خوبی داشتند. ما در این دو دیدار نمایش قابل قبولی داشتیم و خیلی نزدیک پیش رفتیم. برابر کانادا شکست سنگینی تجربه کردیم و دلیلش این بود که ملی‌پوشان رمق بازی نداشتند. این جوانان عادت نداشتند چند مسابقه سنگین و پیاپی برگزار کنند و جبران انرژی برایشان بسیار سخت بود. همیشه در شروع بازی‌ها مشکل داشتیم تا تیم به نقطه مورد نظر برسد و بتواند راحت مسابقه بدهد.

 

جام جهانی درس بزرگی برای بسکتبالیست‌های جوان بود

 

حاتمی افزود: در هر حال برابر کانادا نتوانستیم آنچه می‌خواهیم باشیم و شکست خوردیم، اما برابر تیم‌های اروپایی خوب بودیم. کرواسی هشت بازیکن دارد که 9 سال کنار هم بازی کرده‌اند، یعنی بیشتر این تیم از رده‌های پایه کنار هم بودند. یک بازیکن دارند درفت شش NBA است، اما می‌خواهد درفت یک باشد و NBA نرفته است،. این تفکر بازیکنان کرواسی است. بازیکنان ما برابر این حریفان به میدان رفتند و جنگیدند.

 

سرمربی تیم ملی جوانان با اشاره به تجربه جام جهانی به ایسنا، گفت: جام جهانی درس بزرگی برای بسکتبالیست‌های جوان بود. با تمام تیم‌های تراز اول بازی کردیم و تحت فشار قرار گرفتیم. با این که از نظر بدنی کم می‌آوردیم، اما بازی‌ها پرفشاری را پشت سر گذاشتیم که تجربه بسیار ارزشمندی است. این تیم فشاری در سطح آسیا را تجربه کرده بود و به یکباره وارد عرصه جهانی شد. آرژانتین تیمی بود که کمترین بازی تدارکاتی را در بین تیم‌های دیگر داشت که باز هم از ما بیشتر بود. آنها 15 بازی تدارکاتی داشتند و وارد جام جهانی شدند. تیم‌های دیگر نزدیک به 30 سابقه در اروپا داشتند و سریع وارد جمهوری چک شدند. همین شرایط است که آمادگی حریفان را رقم می‌زند.

 

اکثر ملی‌پوشان درگیر مدرسه بودند

 

حاتمی در پاسخ به این سوال که آیا فاصله بین بازیکنان اصلی و بازیکنان روی نیمکت و فشار روی تیم را بیشتر نمی‌کرد؟ پاسخ داد: ما در قهرمانی آسیا زمان بیشتری به بازیکنان نیمکت می‌دادیم، اما با بالا رفتن سطح رقابت‌ها در جام جهانی این ریسک را انجام ندادیم. بالاخره این واقعیتی است که در تیم وجود داشت و ما قبلا از آن مطلع بودیم. عدم استفاده ما از بازیکنان نیمکت به این معنا نیست که آنها بی‌استعداد هستند . آنها زمان بازی در باشگاه نداشتند. آنها زمان بازی نداشتند و تنها در سطح تمرین قرار گرفتند.

 

حاتمی همچنین افزود: نکته دیگری که برای ما مشکل ساز شد نوع تمرین‌های تیم بود. زمانی که ما در ایران تمرین می‌کردیم به دلیل امتحانات بچه‌ها شرایط منسجمی نداشتیم. اکثر ملی‌پوشان درگیر مدرسه بودند و ما نمی‌توانستیم راحت برنامه‌ریزی کنیم.

 

 

در توپ ربایی پس از آمریکا دوم جهان بودیم

 

سرمربی تیم ملی جوانان در پاسخ به این سوال که چرا آمارهای ملی‌پوشان پایین بود؟ گفت: عوامل متعددی تاثیر داشت. فشار مسابقات، سطح بالای بازی‌ها و نوع آماده سازی تیم از عوامل موثر بود. این ملی‌پوشان نخستین تجربه این چنینی داشتند و طبیعی بود از طرف دیگر ما در توپ ربایی پس از آمریکا دوم جهان بودیم. در بلاک شات ششم هستیم و این نشان می‌دهد خوب کار ‌کرده‌ایم. در دیگر مهارت‌ها مثل شوت زدن و پنالتی در رده‌های آخر بودیم. این مساله هم نشان می‌دهد ما در پنالتی زدن هم مشکل داریم. نکته جالب اینجاست که بچه های ما در توپ از دست رفته نیز جزو تیم‌های آخر هستند یعنی تیم‌های بزرگ جهان توپ‌های از دست رفته بیشتری دارند. تیم ملی ایران در حالی یازدهم جهان شد که عامل اصلی آن یکدلی و خواست بازیکنان بود. جوانان بیش از حد توان زحمت کشیدند و این نتایج را رقم زدند. ما در کار دفاع تیمی خوب بودیم و جز نبرد برابر کانادا میانگین 60 تا 70 گل خورده در هر بازی داشتیم.

 

سرمربی تیم ملی جوانان بیان کرد: ایران با تکنیک روز اروپا فاصله دارد. در همه سطوح فاصله داریم. در پرتاب آزاد ضعیف هستیم. ایران در قهرمانی آسیا 85.5 درصد پرتاب موفق داشت و جزو بهترین‌ها بود،‌اما در جام جهانی ضعیف عمل کرد. این فاصله ما از حریفان جهانی را نشان می‌دهد. این جوانان باید تحت حمایت باشند و روی آنها کار شود.

 

حاتمی در ادامه به صحبت‌ مربیان اسپانیا و کرواسی درباره ایران اشاره کرد و گفت: خیلی دوست داشتم صحبت مربیان کرواسی و اسپانیا درباره ایران را بشنوید. بعد از بازی شوکه شده بودند. سرمربی اسپانیا به من گفت که ملی‌پوشان از نظر تکنیکی پایین‌تر هستند، اما با آنها کاری شده که هر چه دارند را نشان می‌دهند و مبارزه می‌کنند. او گفت که اسپانیایی‌ها در این کار موفق نبودند. به عنوان سرمربی تیم ملی جوانان معتقدم می‌توانیم جزو پنج تیم نخست جهان باشیم به شرطی که مواردی را رعایت کنیم.

 

 

لیگی جدا برای جوانان داشته باشیم

 

او ادامه داد: لیتوانی دو تا سه میلیون جمعیت دارد و از این نیروی انسانی کم، تیمی قدرتمند می‌سازند. آنها برای جوانان یک لیگ جدا دارند. نفرات منتخب وارد تیم ملی می‌شوند و در تور اروپایی شرکت می‌کنند. آنقدر بازی می‌کنند که کاملا پخته می‌شوند و سپس در مکان سوم جهان قرار می‌گیرند. به هیچ وجه بالاتر از لیتوانی نیستیم، اما می‌توانیم در روش حرکتی مثل آنها باشیم. به عنوان یک مربی می‌خواهم که لیگی جدا برای جوانان داشته باشیم. باید این جوانان بازی کنند تا در جریان مسابقات حداقل از تمام توان خود بهره ببرند. ما باید مسابقه بدهیم و از شکست نترسیم تا رشد کنیم. به نظر من اگر این تیم 15 بازی تدارکاتی داشت نتیجه‌ بسیار بهتری در جام جهانی کسب کرد. بازی برابر برزیل را تماشا کنیم. اگر پنالتی‌های ما گل شده بود،‌ حداقل کارمان برابر می‌شد. اگر 10 ریباند بیشتر داشتیم برنده بودیم. به نظر من می‌توانیم بهتر از این باشیم چون استعداد داریم و تنها باید تدارک خوب ببینیم و برنامه‌ریزی کنیم. به نظر من نباید بیش از این به جوانان فشار بیاوریم و تنها باید با حضور در تورنمنت‌های مختلف آنها را آماده کنیم.

 

او ادامه داد: ملی‌پوشان ایران در ابتدای راه استرس داشتند. حتی بهنام یخچالی که در لیگ بازی کرده کارش را با استرس آغاز کرد و اندک اندک توانست به خودش بیاید. با این حال فدراسیون به اندازه بضاعت خودش برای بسکتبال زحمت می کشد. به طور گلخانه‌ای این جوانان را زیر نظر دارد و برایشان کار می کند، اما بسکتبال نیاز به حمایت دارد. ما چطور می‌توانیم از محمد یزدان پناه که تنها یک ماه در سال تمرین می‌کند انتظار بالایی داشته باشیم. باید برای او شرایطی فراهم شود تا در طول سال در شهر خودش تمرین کند و یک ماه به اردوی تیم ملی بیاید و راهی مسابقات شود. باید از بسکتبال کشور حمایت شود تا فدراسیون بتواند برنامه‌ریزی کلان تری انجام دهد.

 

حاتمی در پایان گفت: ایران بازیکنان با هوش و با استعدادی دارد باید از آنها حمایت شود . باید وقت و هزینه صرف کنیم تا آنها رشد کنند. نباید از باخت بترسیم تا بالاخره رشد کنیم.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت