صمد: جنگ برای قهرمانی آسان نیست

زمان درج: ۱۳۹۷/۲/۲۶ ۹:۵۲:۵ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

صمد: جنگ برای قهرمانی آسان نیست

صمد نیكخواه‌بهرامی، كاپیتان تیم ملی بسكتبال این روزها با تمرین زیاد می‌خواهد برای مدال طلای بازی‌های آسیایی، آماده شود.

به گزارش خبرورزشی،شاید برای آخرین خودنمایی در بازی‌های آسیایی. نیكخواه‌بهرامی بعد از دو سال دوری با بازگشت كمك بزرگی به تیم ملی برای دو برد مقابل عراق و قزاقستان بود و هشتم تیر باید با هم‌تیمی‌هایش برای حضور در پنجره سوم انتخابی جام جهانی‌ آماده شود. كاپیتان تیم ملی با اشاره به سال سخت بسكتبال معتقد است: «طلای بازی‌های آسیایی تنها طلایی است كه نداریم و باید آن را بگیریم. ضمناً این بازی‌ها آخرین شانس حضورم است.»

* از اردوی دوم به تمرینات تیم ملی آمدی؟

بله، من مشكل شخصی داشتم كه با شاهین‌طبع سرمربی تیم مطرح كردم. سال پرمسابقه‌ای داریم و به همین دلیل به این زمان نیاز داشتم. البته تمرینات انفرادی داشتم. حالا هم در اردو هستم، نفرات تیم كامل است و تنها آسیب‌دیدگی‌های جزئی داریم كه به ‌زودی برطرف می‌شود. به نظر من حالا كه اردوها بر اساس اصول استارت خورده، باید بدانیم در هر جلسه تمرین باید بهتر و بهتر شویم.

* صحبت از سال شلوغ برای بسكتبال شد. نظرت چیست؟

بازی‌های زیادی داریم. پنجره‌های انتخابی جام جهانی‌ و بعد از آن هم بازی‌های آسیایی. فكر می‌كنم با برنامه‌هایی كه كادر فنی در نظر گرفته و آن را در اختیار همه ما قرار داده است با روند خوبی پیش برویم. بازی‌های تداركاتی هم در چین و تركیه داریم كه برای هماهنگی خوب است. میزبانی از قزاقستان هم خیلی كمك شایانی به ما می‌كند تا دست پر به جاكارتا برویم اما مهم‌تر از همه، بازی‌های آسیایی است كه تاكنون دو سومی و یك نایب‌قهرمانی در آن داشتیم. برای خود من هم ممكن است آخرین المپیك آسیایی باشد. پس قطعاً اگر در تركیب تیم قرار بگیرم تنها و فقط برای طلا می‌جنگم که كار آسانی نیست.

* به غیر از تیم ایران بقیه هم دنبال طلا هستند. فكر می‌كنی تیم‌ها با تركیب كامل بیایند؟

همیشه تیم‌ها با تركیب كامل آمده‌اند. به جز دوره قبلی كه چینی‌ها تمام یاران‌شان را نیاوردند. به نظر من كشورها چون پنجره‌های انتخابی دارند 100 درصد با تیم كامل می‌آیند و خود چین نیز به واسطه میزبانی‌‌اش در جام جهانی، این مسابقات می‌تواند بهترین دیدارهای تداركاتی برایش باشد.

* تمرینات آزاد یا آپشنال برای اولین بار برای تیم ملی استارت خورد. نظرت چیست؟

همیشه بازیكنان در لیگ درگیر بودند و فرصت كمی در باشگاه‌ها و اردوها برای مرور تمرینات انفرادی وجود داشت. به ‌خاطر مشكلات سخت‌افزاری و اینكه مربیان زیادی نیستند این كار انجام نشد. به نظر من كار تازه‌ای بود. بازیكنان ایران خیلی‌هایشان در كار انفرادی ضعیف هستند و تمرینات آزاد باعث شد نقطه ضعف‌ها تا حدود زیادی برطرف شود. همه باید این تمرینات را دنبال كنند.

* پیش‌بینی‌ات درباره پنجره‌های چهارم و پنجم چیست؟

بازی‌های سختی داریم. البته گرفتن سهمیه كار مشكلی نیست. استرالیا، فیلیپین و ژاپن یا تایوان حریفان ساده‌ای نیستند اما ما هم تیم آسانی نیستیم. بازیكنان بزرگی داریم كه سهمیه جهانی را می‌خواهند. پس برای آن تمام توان خود را می‌گذارند.

* خیلی روی طلای جاكارتا زوم شده است. مسئولان فقط این مدال را از بسكتبال می‌خواهند؟

چند سال گذشته است و به خاطر دومی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ كره‌جنوبی غر می‌زدند. این بازی‌ها چهار سال یك بار برگزار می‌شود و فرصتی است كه همه ورزش ایران در یك شهر خاص مسابقه دارند و تمركز روی آن زیادتر است. بالطبع فشار برای قهرمانی وجود دارد و همه دوست دارند اول شویم. در تیم هم روحیه خوبی وجود دارد و همه باید كمك كنیم. به هر حال جای مدال طلای آسیایی در بسكتبال ایران خالی است و انگیزه‌های شخصی زیادی هم وجود دارد، مثلاً پاداش بازی‌ها متفاوت است یا بازیكنان از خدمت سربازی معاف می‌شوند.

* چقدر نتیجه‌‌گیری تیم ملی در جذب اسپانسر كمك می‌كند، یا حضور دو، سه ملی‌پوش برند؟

 با توجه به اختلاف‌هایی كه داخل بسكتبال بوده، چندان شرایط جذب اسپانسر خوب نبود اما الان یك مقدار بهتر شده و نمی‌توان توقع داشت در چهار، پنج ماه جادوگری كنند. در ضمن كسب نتایج مطلوب تیم ملی عاملی می‌شود تا جامعه هم با بسكتبال آشتی كند. هواداران حق دارند تیم و بازی خوب ببینند. به دنبال حضور پرشور مردم اسپانسر هم جذب می‌شود و صاحب لیگ‌های معتبر می‌شویم. از سوی دیگر حضور دو، سه نفر كه برند بسكتبال هستند در تیم می‌تواند در جذب اسپانسر مؤثر باشد و در واقع مهم این است حرفه‌ای نگاه كرد و به سمت آن پیش رفت. پس باید از موقعیت‌ها بهره برد.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت