آرزومندی: از بازيكنان مستعد قهرمانان ملى بسازيم.

زمان درج: ۱۳۹۷/۲/۲۵ ۱۰:۳:۲۴ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

آرزومندی: از بازيكنان مستعد قهرمانان ملى بسازيم.


على_آرزومندى سرمربى تيم نوجوانان ٢٠١٩، مربیگری را در زمانی که بازیکن و دانشجوی رشته تربیت بدنی بود، آغاز کرد. او در سال ٧٩ برای اولین بار به عنوان مربی تیم مینی بسکتبال آینده سازان دنا انتخاب شد و در مسابقات قهرمانی مینی_تهران به مقام نخست رسید. او همزمان هم مربی این تیم بود و هم بعنوان بازیکن در لیگ دسته یک و سپس سوپرلیگ توپ می زد. وی در سال ٨٣  درحالیکه هدایت تیم های نونهالان، نوجوانان و جوانان آینده سازان مهرام را بر عهده داشت، به عنوان کمک مربی در تیم سوپرلیگی مهرام نیز فعالیت می کرد. آرزومندی سرمربی کنونی تیم ملی نوجوانان کشورمان سالها به عنوان کمک مربی بر روی نیمکت مهرام نشسته است و در سال ٩٥ به عنوان سرمربی تیم مهرام پس از دو سال حضور در لیگ دسته یک کشور با هدایت تیمی جوان و قدرتمند به مقام قهرمانی رسید و به سوپرلیگ صعود کرد. همانطور كه قول داده بودم، پیش از آغاز اردوی تیم ملی نوجوانان با وی گفت و گویی داشتم و از او درباره چگونگی انتخابش به عنوان سرمربی و شرایط تیم ملی پرسیدم. این گفت و گو را در زیر می خوانید:
آقای آرزومندی پیشنهاد سرمربیگری تیم نوجوانان به چه شکل با شما مطرح شد؟

چهار، پنج روز پیش از پیشنهاد رسمی فدراسیون، آقای قاسمی این موضوع را با من مطرح کردند. من نیز با پذیرفتن این سمت از اعتماد ایشان و فدراسیون بسکتبال قدردانی کردم چراکه سرمربیگری تیم ملی کشورم افتخاری بزرگ و امانتی گرانبها برای من است.

 انتخاب اعضای کادر فنی توسط چه کسی انجام شد؟ شما یا اعضای فدراسیون؟

قطعا هر سرمربی درباره انتخاب اعضای کادر فنی حق اظهارنظر دارد و باید همکارانش را خودش انتخاب کند. آقای قاسمی و فدراسیون نیز نقطه نظراتی داشتند که حق مسلم آنهاست. من پیشنهادات خودم را اعلام کردم. آقای قاسمی فردی است که بسکتبال را می فهمد و با توجه به اینکه سالها رییس کمیته مریبان بوده شناخت خوبی روی افراد دارد. ما درباره انتخاب اعضای کادرفنی با هم به اجماع رسیدیم و سپس لیست خود را با آقای طباطبایی رئيس محترم فدراسيون مطرح کردیم و ایشان نیز موافقت کردند.

 نام پویا تاجیک به عنوان مربی تیم نوجوانان همه را شگفت زده کرد. علت انتخاب پویا چه بود؟

پویا نیاز به تعریف ندارد و همه او را می شناسند. او انسانی بی نظیر و بازیکنی خوش تکنیک و باهوش است.. برای فردی کم سن که ابتدای راه یادگیری تکنیک های بسکتبال است چه چیزی بهتر از آنکه با بازیکن کاملی مثل پویا تمرین کند؟ پویا می تواند در بخش کسب مهارت کمک زیادی به بازیکنان جوان کند. من پیش از این نیز این تجربه موفق را با بابک_پاکنژاد داشته ام.خیلی خوشحالم که پویا_تاجیک پیشنهاد ما را پذیرفت و افتخار میکنم که قرار است با وی همکاری کنم.

برنامه اردوها و نحوه انتخاب بازیکنان به چه شکل خواهد بود؟

متولدین ٨٢ نسلی هستند که در آخرین مسابقات کشوری که بازی کرده اند، تابستان ٩٤ و مسابقات مینی بسکتبال بوده است. بعد از آن به دلیل تغییراتی که در رده های سنی ایجاد شد، در سال ٩٥ که سال اول نونهالان این گروه محسوب میشد در سایه متولدین ٨١ قرار گرفتند و در سال ٩٦ نیز متولدین ٨٣ به تیم نونهالان پیوستند و متولدین ٨٢ در رده نوجوانان قرار گرفتند. به همین دلیل این بازیکنان در مسابقات زیادی حضور نداشته اند و شناخت کمی از آنها داریم.ما با توجه به زمان کوتاهی که در اختیار داریم برای شناسایی هرچه بهتر این بازیکنان ، آنها را در سه گروه ٢٠ الی ٢٥ نفره در اردوی پیش رو بررسی میکنیم و بعد از پایان امتحانات مدارس ٢٠ نفر از این بازیکنان را انتخاب کرده و در فرصت یک ماه و نیمه تا شروع مسابقات غرب آسیا تیم ١٢ نفره خود را تشکیل می دهیم.

 


 آیا برنامه بلندمدتی برای این تیم در نظر گرفته اید؟

اصولا کار پایه نیاز به برنامه بلند مدت دارد. نتیجه گیری در مسابقات غرب_آسیا و سپس مسابقات آسیایی هدف های ما هستند. ما باید بازیکنان مستعد را برای آینده بسکتبال کشور و پشتوانه تیم ملی بزرگسالان تربیت کنیم. ما باید اطلاعات خود را درباره بازیکنان جدید و پیشرفت بازیکنان هر سه چهارماه به روز کنیم چرا که در این رده سنی شما با گذشت چند ماه غافلگیر خواهید شد. پیشرفت بازیکنی که در ١٦ سالگی خیلی خوب است ممکن است پس دو سال متوقف شود و در مقابل ممکن است بازیکنی که زیاد به چشم نمی آید، در طول یک سال پیشرفت فوق العاده ای داشته باشد. من به وفور شاهد این اتفاق بوده ام. ما بازیکنی داشته ایم که در ١٦ سالگی بسیار معمولی بوده اما در ١٧ سالگی به ستاره تیم ملی جوانان تبدیل شده است. بنابراین ما به عنوان مربی ملی باید همیشه هوشیار باشیم.

عملکرد تیم های پایه تا به امروز را چگونه می بینید؟ نقطه ضعف ما در پایه کجاست؟

این سوال بسیار مهم و اساسی است. پشتوانه سازی و استعدادیابی مهمترین کاری است که ما باید انجام دهیم. ما به یک بازنگری کلی و تغییرات اساسی در نحوه برگزاری مسابقات رده های پایه و سیاست گذاری هایمان برای ارتقا و پیشرفت بازیکنان احتیاج داریم تا بتوانیم بازیکنان مستعد را به قهرمانان_ملی و افتخار کشور تبدیل کنیم. سیستم کنونی بسکتبال ما شاید ٥٠ سال است که به همین شکل بوده است. من از زمانیکه به یاد دارم مسابقات آموزشگاه ها، قهرمانی های کشور و مسابقات لیگ جوانان و نوجوانان که اخیرا برگزار میشوند، به شکل سه خط موازی هستند که یک کار می کنند. ما میتوانیم با نگاه کارشناسی این سه خط موازی را باهم تلفیق کنیم و به یک برنامه جامع برای برگزاری مسابقات، باشگاه داری و پیشرفت بازیکنان برسیم.

برای انجام این کار باید از کجا شروع کنیم؟

این موضوع چیزی نیست که ما بخواهیم آن را ابداع کنیم. تمام کشورهای صاحب سبک سالهاست که با سیستم های خاص و به روز کار می کنند که من پیشنهاد آن را به فدراسیون ایران داده ام. ما باید روش کشورهای مدرنی از جمله آلمان، اسپانیا، صربستان و حتی ترکیه را بررسی کنیم  و با توجه به شرایط جغرافیایی و فرهنگ کشورمان سیستمی مختص به خود و سازگار با بازیکنانمان ایجاد کنیم.

 حرف پایانی؟

من از آقای محمدی_منش و همکارانشان که در دو سال گذشته در بخش استعدادیابی و شناسایی بازیکنان مستعد در این رده زحمت کشیده اند تشکر می کنم و خسته نباشید می گویم و امیدوارم بتوانم از فرصتی که فدراسیون بسکتبال در اختیار من قرار داده، برای کسب افتخار برای کشورم استفاده کنم.

Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت