سرمربی تیم ملی بسکتبال جوانان: نیاز به دیدارهای تدارکاتی خوب داریم

زمان درج: ۱۳۹۷/۱/۲۶ ۱۹:۱۱:۴۷ | اضافه به علاقه مندی ها | چاپ

سرمربی تیم ملی بسکتبال جوانان: نیاز به دیدارهای تدارکاتی خوب داریم

 

محسن شاه‌علی با اشاره به وضعیت تیم ملی بسکتبال جوانان در مسیر کسب سهمیه جام جهانی تاکید کرد که تیمش به دیدارهای تدارکاتی با کیفیت بالا نیاز دارد تا دست پر عازم مسابقات شود.

سرمربی تیم ملی بسکتبال جوانان ایران در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط ملی‌پوشان در مسیر رقابت‌های قهرمانی آسیا اظهار کرد: هنوز اردوهای تیم ملی شروع نشده‌است. قرار بود از بیستم فروردین تمرینات را شروع کنیم اما سالن آزادی تعمیراتی داشت و اردو برگزار نشد. امیدواریم که از اول اردیبهشت تمرینات را آغاز کنیم.

او در پاسخ به این سوال که شرایط را برای حضور تیم در رقابت‌های قهرمانی آسیا چطور ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرد: قطعا کار دشوار است. تیم ملی در دوره گذشته قهرمان آسیا شده اما شرایط کنونی تفاوت دارد. در دوره قبل ایران میزبان بود و استرالیا و نیوزلند در مسابقات نبودند. باید اردوهای خوب و البته دیدارهای تدارکاتی خیلی خوب داشته باشیم.

شاه‌علی افزود: امیدوارم که شرایط مناسب برای ملی‌پوشان مهیا شود و اردوها و دیدارهای تدارکاتی خوبی داشته باشیم. رقابت در این رده بسیار دشوار است. من در برنامه‌ای که به فدراسیون داده‌ام دیدار با تیم‌های خوب اروپایی را پیش‌بینی کرده‌ام و امیدوارم که این دیدارها برای آمادگی بیشتر تیم برگزار شود.

سرمربی تیم ملی جوانان در پاسخ به این سوال که تورنمنت چینی که مسعود قاسمی مدیر تیم‌های ملی از آن خبر داده چقدر برای جوانان مناسب خواهد بود؟ بیان کرد: یکی از برنامه‌هایی که به فدراسیون ارائه کردم حضور در همین تورنمنت است. این همان تورنمنت اطلس چین است که هر ساله از بسکتبال ایران دعوت می‌شود تا در آن شرکت کند اما یک مشکل داریم که آن زمان کنکور ملی‌پوشان است. جوانان در همان زمان کنکور دارند و باید به این مساله نیز توجه کنیم.

او افزود: البته تاکید می‌کنم که ۶، ۷ بازی برای آمادگی تیم ملی جوانان در مسیر قهرمانی آسیا و کسب سهمیه جام جهانی کافی نیست. باید بازی‌های بیشتر و خوبی داشته باشیم تا تیم دست پر راهی تایلند شود.

شاه‌علی در پاسخ به این سوال که شرایط تیمش را چطور ارزیابی می‌کند؟ تصریح کرد: شرایط خوبی داریم. من از همان ابتدا که تیم را در اختیار گرفتم بر روی کار دفاعی تاکید کردم. در این ۱۴، ۱۵ ماه توجه ما روی دفاع و سرعت بود و در دیدارهای رسمی خیلی کم گل خوردیم و از طرف مقابل خوب گل زدیم.

سرمربی تیم ملی بسکتبال جوانان با بیان این مطلب که هدفش ساخت تیم بدون اتکا بر یک یا دو بازیکن بوده، به ایسنا گفت: تمام تمرکز ما این بود که یک تیم کامل بسازیم. بازیکنان از نظر تکنیکی خوب هستند اما تلاش ما این بود که متکی به آنها نباشیم و کار را بر اساس یک تیم پیش ببریم.

او با اشاره به برخی اتفاق‌ها که بر تیمش تاثیر منفی گذاشت ادامه داد: در این مسیر چند اتفاق به ضرر ما بود. اول اینکه قانونی تصویب شد که هر بازیکن در یک رده سنی بازی کند و بازیکنانی از تیم ملی جوانان که در لیگ برتر بودند بازی نمی‌کردند و از طرفی نمی‌توانستند در رده سنی دیگر هم به میدان بروند که این به تیم ما ضرر زد. موضوع دوم مقارن شدن برنامه‌ها با کنکور ملی‌پوشان است که کاملا حواس بچه‌ها را پرت کرده و کارما سخت شده‌است.

شاه‌علی افزود: موضوع دیگر هم تعطیلی این روزهای بسکتبال کشور است. باشگاهی در ایران فعال نیست که بتوانیم با آن دیداری تدارکاتی داشته باشیم. فقط امیدوارم که بازی‌های تدارکاتی خوبی داشته باشیم.

سرمربی تیم ملی جوانان در پاسخ به این سوال که با توجه به نیاز بسکتبال به تغییر سایز بازیکنان، این موضوع در رده جوانان چقدر اتفاق افتاد؟ بیان کرد: این موضوع نیاز به بررسی‌های کارشناسانه دارد. اینکه ببینیم دقیقا به دنبال چه موضوعی هستیم. اکنون آقای نناد ترونیچ با تیم نوجوانان با ۴ امتیاز به نیوزلند باخته همه کارشناس شده‌اند و انتقاد می‌کنند. هرکس در یک کانال از تیم ملی نوجوانان انتقاد می‌کند.

او افزود: آقای ترونیچ ۴ بازیکن کوچکتر برای تیم ملی نوجوانان انتخاب کرده که دو نفر از آنها گارد بلند قد هستند اما اکنون همه از این تصمیم انتقاد می‌کنند که چرا بازیکن کوچکتر انتخاب شده‌است. همه چیز روی سر او خراب شده که باعث تاسف است. متاسفانه خانواده بچه‌ها به عنوان کارشناس در این کانال‌ها صحبت و انتقاد می‌کنند و می گویند چرا بچه آنها انتخاب نشده‌است.

شاه‌علی بیان کرد: تغییر سایز بازیکن هم به وقت نیاز دارد هم به استعداد. اکنون فرید اصلانی، سجاد مشایخی و مهدی کامرانی با فیزیکی که دارند بهترین‌هاهستند. من خودم به فیزیک و سایز بازیکن اهمیت زیادی می‌دهم. یک روز وحید دلیرزهان را که زیر سبد بازی می‌کرد به پست سه آوردم. ما باید ابتدا تعیین کنیم که چه می‌خواهیم. اگر تیم آقای نناد برنده می‌شد و به نیمه‌نهایی می‌رفت این گلایه‌ها وجود داشت؟

سرمربی تیم ملی جوانان همچنین تصریح کرد: از نناد گلایه می کنند که چرا ۴ بازیکن کوچکتر انتخاب شده‌است. خود ما چند بازیکن از تیم آقای نناد انتخاب کرده‌ایم. متین آقاجانپور که مدت‌ها در اردو بوده و استعداد دارد در تیم ما هست. شاید جزو نفرات اصلی نباشد اما حضور دارد چون می‌تواند به آینده بسکتبال کمک کند. نتیجه هم اهمیت زیادی دارد اما باید برای خودمان تعیین کنیم که دقیقا به دنبال چه هستیم. اکنون مربی یک بازیکن انتقاد می‌کند که چرا بازیکنش انتخاب نشده‌ است.

او افزود: مربی که یکبار در اردوی تیم ملی حضور نداشته چطور انتقاد می‌کند؟ من همیشه از مربیان پایه خواهش کرده‌ام که وارد اردو شوند و سطح بازیکنانشان را در اردوی ملی ببینند. بدون اینکه بازیکنان دیگر را بررسی نکرده‌اند انتقاد نکنند. متاسفانه این اتفاق نمی‌افتد و در کانال‌ها و فضای مجازی شاهد هستیم که همه انتقاد می‌کنند. وقتی ۱۶ توپ زیر سبد توسط بازیکن به امتیاز تبدیل نمی‌شود سرمربی تیم چه کار باید بکند؟

شاه‌علی ادامه داد: در رده‌های پایه شرایط کاملا فرق دارد. بازیکنان از نظر روحی و روانی شرایط متفاوتی دارند. با ۴ یا ۵ بازی آماده یک تورنمنت سنگین نمی‌شوند. نیوزلند برای حضور در قهرمانی نوجوانان آسیا ۴۳ بازی داشت. استرالیا با ۳۸ بازی وارد رقابت‌ها شد که در فینال چین را شکست داد. نمی‌شود که به همین سادگی از سرمربی تیم انتقاد کرد.

سرمربی تیم ملی بسکتبال جوانان در پایان به وضعیت تیم خودش در رقابت‌های قهرمانی آسیا اشاره کرد و گفت: بازیکنان من واقعا تلاش کرده‌اند و زحمت کشیده‌اند. تمرینات پرفشار را تحمل کرده‌اند اما این تمرین‌ها نیاز به مسابقه دارند.

به گزارش ایسنا، رقابت‌های بسکتبال جوانان آسیا با حضور نیوزلند و استرالیا ۱۴ تا ۲۰ مرداد در تایلند برگزار می‌شود و چهار تیم نخست سهمیه جام جهانی زیر ۱۹ سال را بدست خواهند آورد.


Share
عنوان
محتوا

نظرات کاربران (0)ما را از نظرات خود آگاه سازید:


 نام

 ایمیل

 وب سایت